Magda Umer, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Kuba Strzyczkowski będą czytać dzieła Stefana Żeromskiego podczas „Imienin Stefana”. Impreza odbędzie się dziś (niedziela, 3 września) o godzinie 15.00 w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.
Wojciech Purtak, dyrektor placówki zapowiada, że osobowości polskiej kultury i mediów, laureaci tytułu Mistrz Mowy Polskiej przybliżą nieoczywiste utwory Żeromskiego. – Sięgamy po te mniej znane, żeby popularyzować i pokazywać pisarza z różnych stron. W tym roku są to dwa opowiadania: „Międzymorze” i „Wisła”. To rzeczywiście są pozycje, które mogą być zaskoczeniem dla czytelników, ale dla miłośników Żeromskiego będą okazją do przypomnienia sobie tego, co pisarz w nich pisał – wyjaśnia.
Zaproszenie do Ciekot przyjęła wybitna aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Stworzyła niezapomniane role na teatralnych deskach m.in. w Teatrze Starym w Krakowie i w filmach, które tworzą historię polskiej kinematografii. Żeromskiego przeczyta również Magda Umer, znakomita artystka, wokalistka, reżyserka, scenarzystka, twórczyni kultowego koncertu „Zielono mi” poświęconego Agnieszce Osieckiej, zaliczanego do najlepszych w historii festiwalu w Opolu. Z prozą pisarza zmierzy się także Kuba Strzyczkowski, radiowiec, dziennikarz, współtwórca Radia 357, przez lata związany z radiową Trójką, a prywatnie wielki pasjonat żeglarstwa. Spotkanie poprowadzi i opatrzy wstępem prof. Bolesław Faron, ceniony literaturoznawca, członek kapituły wyłaniającej Mistrzów Mowy Polskiej.
Wojciech Purtak zaznacza, że nie zabraknie dobrej muzyki, ponieważ na finał świętowania, o godz. 17.30, odbędzie się koncert.
– Magda Umer nie tylko będzie czytać Żeromskiego, ale również zaśpiewa z towarzyszeniem Bogdana Hołowni i będą to piosenki z płyty „Bezsenna noc”. Na ten album złożyły się utwory wybitnych poetów m.in. Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Juliana Tuwima i równie znakomitych kompozytorów: Jerzego Wasowskiego, Henryka Warsa, czy Seweryna Krajewskiego – wymienia.
Wydarzenie odbędzie się w ramach w ramach projektu „Wykuj to w Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej” realizowanego przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach ze środków Narodowego Centrum Kultury.