8 września odbędzie się oficjalna inauguracja 31. Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie świętokrzyskim. Pierwszym akcentem wydarzenie będzie wręczenie świętokrzyskich nagród muzealnych imienia Tadeusza Włoszka w Wojewódzkim Domu Kultury.
Jak informuje marszałek Andrzej Bętkowski, celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promocja dóbr kultury w lokalnych społecznościach i zachęcenie do odwiedzania placówek kulturalnych w regionie.
– Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa będziemy obchodzić pod hasłem: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Myślę, iż to ważne, aby kultywować te tradycje odziedziczone po naszych przodkach. Nasze województwo ma sporo takich elementów, które stanowią o naszym dziedzictwie. Dobrze, aby o tym pamiętać i przekazywać to młodym pokoleniom – stwierdził.
Swoją ofertę w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przygotował między innymi Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach im. Jana Karskiego. Jak informuje Agnieszka Gołębiowska, specjalistka ds. marketingu instytucji, teatr zaprasza na dwa wydarzenia, pod hasłem „Historia pewnej kamienicy”.
– Jest to związane z przeprowadzką do nowej siedziby teatru przy Zamkowej, chcemy rozpocząć pożegnanie z dotychczasową siedzibą przy ulicy Dużej 9. W związku z tym zapraszamy wszystkich na spektakl zrealizowany już kilka lat temu, do którego obecnie wracamy „Pod adresem marzeń”, który odbędzie się w sobotę 16 września. Po spektaklu odbędzie się spotkanie ze znawcami historii tego obiektu i postaci z nim związanych. Publiczność będzie mogła spotkać się z Marzeną Nosek, autorką książki „Niedocenione – kobiety w historii Kielc do 1939 roku, oraz Adamem Czopkiem, znawcą opery, autorem książki „Świętokrzyskie soprany, tenory i basy” – wyjaśnia.
Natomiast w niedzielę, 17 września zapraszamy wszystkich na spacer wokół Hotelu Europejskiego, który poprowadzi znawca historii Kielc Krzysztof Myśliński – dodaje.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku w drugi i trzeci weekend września. W tym roku instytucje kultury przygotują specjalne atrakcje dla odwiedzających w dniach 9-10 i 16-17 września. W ubiegłym roku w całej Polsce, w ramach akcji odbyło się ponad tysiąc dwieście wydarzeń ukazujących i promujących dziedzictwo kulturowe, w których wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Ogólnopolskim koordynatorem akcji jest Narodowy instytut Dziedzictwa.
Harmonogram 31. Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie świętokrzyskim:
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Zamek Królewski w Chęcinach zaprasza na wspólne odkrywanie historii chęcińskiej warowni z zamkowym przewodnikiem. Przez dwa weekendy 9-10 oraz 16-17 września o godzinie 11.00, 13.00 oraz 15.00 zostanie zorganizowany spacer po zakamarkach jednego z najpiękniejszych zabytków w Polsce. Będzie można poznać historię obiektu, a także tajemnice ukryte w legendach. Usługa przewodnicka w cenie biletu wstępu.
Podczas tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których hasło przewodnie brzmi „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, Suchedniowski Ośrodek Kultury Kuźnica zaprasza 9 września o godzinie 16.00 na spotkanie, podczas którego przypomnimy lub odkryjemy nasze wieloaspektowe dziedzictwo i podyskutujemy, jak możemy je wykorzystać, uczcić, w budowaniu własnego przyszłego dorobku, a przede wszystkim jak można je zachować tak, aby trwało w nieskończoność.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza 9 września o godzinie 13.00. na przegląd filmów dokumentalnych o tematyce etnograficznej.
Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa „ŻYWE DZIEDZICTWO – TRADYCJE OD POKOLEŃ” będziemy obchodzić pod nazwą „Legendy i rękodzieło – żywe dziedzictwo w Nowym Korczynie”. Chcemy przybliżyć wartość niematerialnego dziedzictwa regionu.
„Legendy i rękodzieło – żywe dziedzictwo w Nowym Korczynie”
9.09.2023
godz.16.00 – 19.00 Rynek Nowy Korczyn
Wydarzenie kulturalne przybliżające wartość niematerialnego dziedzictwa kulturowego:
– koncert Scholi Parafialnej,
-występ Dziecięcego Zespołu „Wianeczek” z Nowego Korczyna,
-wystawy lokalnych artystów – malarstwo, rzeźba, hafty, koronka,
-warsztaty haftu płaskiego,
-zwiedzanie Domu Długosza,
-legendy, podania, kroniki przedstawione przez członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej w Nowym Korczynie,
-poczęstunek dla uczestników.
10.09.2023
godz. 12.00-13.00
Msza Św. w intencji 79. rocznicy śmierci żołnierzy AK spoczywających na cmentarzu parafialnym w Nowym Korczynie.
Nowe życie starej szkoły to społeczny projekt realizowany przez Stowarzyszenie Dolina Kacanki. Drewniany budynek byłej szkoły w Wiązownicy-Kolonii powstał w 1909 roku i dzięki staraniom organizacji zaczyna pełnić nowe funkcje. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 9 września o godzinie 20.00 będzie można zwiedzić wyjątkową, starą szkołę. Poznacie historie miejsca i ludzi tu pracujących, nauczycie się pisać stalówką i gęsim piórem, poznacie tajniki czerpania papieru oraz tworzenia linorytów.
9 września 2023 r. Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim organizuje Ostrowieckie Spotkania Historyczne. To druga odsłona niedawno zainicjowanego cyklu sesji naukowych poświęconych historii i dziedzictwu kulturowemu Ziemi Ostrowieckiej. Początek o godzinie 16.00.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowej Słupi serdecznie zaprasza miłośników historii na zwiedzanie zabytkowego budynku „Opatówki” oraz wystawy pt. „I przyszedł rok 1863…” w dniach 09-10.09 oraz 16-17.09.2023 r. w godzinach 16.00-18.00.
Zespół aktorski Teatru kreatywnie przedstawi 9 września o godzinie 17.30 fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej. Wydarzeniu w ramach EDD będzie towarzyszył konkurs na fanpejdżu teatru. Do wygrania zwiedzanie wyremontowanej siedziby przy Sienkiewicza 32. Wydarzenie odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach 9 września o godzinie 17.30.
Fundacja Pasiak Świętokrzyski serdecznie zaprasza na wystawę ŚWIĘTOKRZYSKIE INSPIRACJE FOTOGRAFICZNE autorstwa Grzegorza Sideł
10.09.2023 (niedziela) godz. 11.00-19.00 do Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni.
Z okazji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza 10 września na wykład i prezentacje sal pałacowych w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Początek o godzinie 12.00.
Kuchnia naszych Babć! Odkrywane na nowo, zapomniane smaki dzieciństwa! Proste, pyszne dania związane z miesiącami w kalendarzu. Dawne tradycje kulinarne ziemi zawichojskiej. Degustacja przy dźwiękach kapeli ludowej w atmosferze zwyczajowej, polskiej gościnności odbędzie się 10 września o godzinie 15.00. Po raz trzeci sołectwa gminy Zawichost zaprezentują 12 głównych dań, charakterystycznych dla każdego miesiąca roku kalendarzowego oraz inne przysmaki tradycyjnej wiejskiej kuchni związane z porami roku. Przysmaki będą serwowane dla Gości na pięknych kolorowych straganach zawichojskiej placu targowego. Wspólne biesiadowanie odbędzie się przy akompaniamencie kapeli ludowej. Wydarzenie odbędzie się 10 września o godzinie 15.00 na placu targowym w Zawichoście przy ulicy Polnej.
Mikołaj Kopernik i jego rewolucja. Spotkanie połączone z warsztatami, które przeprowadzi Rafał Zaczkowki astronom, pracownik Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie odbędzie się 11 września o godzinie 10.00. Uczestnicy zapoznają się z postacią słynnego polskiego astronoma oraz jego rewolucyjną teorią heliocentryczną; będą mieć także okazję obsługiwać naukowe przyrządy astronomiczne.
W ramach 31. edycji EDD, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach – Filia we Włoszczowie zorganizuje 13 września zajęcia edukacyjne połączone z warsztatami muzyczno-plastycznymi pod hasłem: „Gdzie słyszysz śpiew…”. Początek o godzinie 17.00.
Wystawa i spotkanie dotyczące jednego z najciekawszych obiektów regionu – Baszty w Kazimierzy Wielkiej odbędzie się 15 września o godzinie 15.00. W trakcie spotkania dotyczącego dziedzictwa historycznego i architektonicznego regionu znany kazimierski regionalista, historyk i autor książek przybliży historię powstania Baszty w Kazimierzy Wielkiej. Wydarzenie połączone będzie ze zwiedzaniem Baszty.
Zapoznaj się z dziełem bł. Wincentego Kadłubka. Jedna z najwspanialszych postaci polskiej kultury i polskiego Kościoła. Był pierwszym Polakiem, który spisał dzieje ojczyste. Poznaj jego kult w Sandomierzu. W tym roku obchodzona jest rocznica 800 lat śmierci bł. Wincentego Kadłubka, patrona Miasta Sandomierza i Diecezji Sandomierskiej. Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, które nierozerwalnie jest związane z historią Sandomierza i Diecezji poprzez wystawę poszerza wiedzę na temat tej ważnej postaci. Wydarzenie rozpocznie się 16 września.
W sercu Gór Świętokrzyskich, w miejscowości Huta Szklana, z dala od codziennego zgiełku i hałasu znajduje się Osada Średniowieczna, w której czas się cofa o kilka stuleci. Pobyt w tym niesamowitym miejscu to okazja, aby odbyć wyjątkową podróż w czasie i zobaczyć pracę szewca, cieśli, pracownię garncarską i tkacką, kuźnię oraz chatę zielarki. Średniowieczni rzemieślnicy chętnie podzielą się ciekawymi opowieściami oraz pokażą kunszt swoich niecodziennych umiejętności. Na Wszystkich czeka wspaniała zabawa i edukacja. Wydarzenie odbędzie się 16 września o godzinie 16.00.
Gminne Centrum Kultury w Solcu-Zdroju oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Solec-Zdrój zapraszają 16 września do udziału w grze terenowej. Do udziału w grze wystarczy sprawny aparat w telefonie i szczypta kreatywności. Początek o godzinie 10.00.
Wystawa „Tak było. Wieś solecka w dawnej fotografii” prezentuje historię Solca-Zdroju – wsi, która kurortem się stała. Planowane wydarzenia przeniosą nas w fotograficzną podróż do przeszłości. Zebrane archiwalia posłużą do przeprowadzenia fotograficznej podróży do przeszłości, na którą zapraszamy razem z Gminnym Centrum Kultury w Solcu-Zdroju w dniu 16 września o godzinie 10.00 i 17 września o godzinie 11.00.
Piknik krzemienny będzie miał na celu ukazanie zawodów wykonywanych przez ludzi epoki neolitu. Na bazie prezentacji warsztatu pracy garncarza, tkaczki, rolnika czy górnika zostanie pokazana kontynuacja tych zawodów współcześnie. Wydarzenia rozpoczną się w sobotę 16 września przy świetlicy w Rudzie Kościelnej (gmina Ćmielów) – Piknik Krzemienny. W niedzielę 17 września piknik będzie kontynuowany na terenie zrekonstruowanej pradziejowej osady w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki (Sudół 135 a) w gminie Bodzechów.
„Od – Tworzenia” to wystawa prac plastycznych Urszuli Wolskiej. Inspiracją były zniszczone dawne ludowe tkaniny, odtworzone przy wykorzystaniu technik malarskich, collage i tkackich. Wystawa prezentowana będzie 16 września o godzinie 14.00 w zestawieniu z muzealnymi krosnami oraz w plenerze przed Muzeum Dawnej Wsi Domek Tkaczki w Bliżynie.
Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie będąca oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej to klimatyczne i urokliwe miejsce, które wciąż tętni życiem. W tym roku chcemy przypomnieć dziedzictwo kulinarne tego regionu. W ramach EDD w tym roku ożywiamy historię bodzentyńskiego przetwórstwa rolno-spożywczego. Niegdyś miasto to słynęło z wyrobu przetworów owocowych i warzywnych oraz wyrobów wędliniarskich. Przywracamy pamięć o latach 70. XX w. w Bodzentynie. Przypomnimy smaki Bodzentyna z tego okresu. Przybliżymy pejzaż ówczesnego miasta. Wydarzenie odbędzie się 16 września. Początek o godzinie 15.00.
Spacer tropem legendarnych postaci towarzyszących mieszkańcom Sandomierza i okolic odbędzie się 16 września. Przygoda okraszona historią i legendą w przestrzeni Sandomierskiej starówki oraz Zamku Królewskiego. Początek o godzinie 15.00.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zaprasza na spotkania ze znawcami dziejów kamienicy i związanych z nią postaci.
16 września o godz. 17.30 – spotkanie z Marzeną Nosek, pasjonatką historii Kielc, autorką książki „Nie(d)ocenione. Kobiety w dziejach Kielc do 1939 roku” oraz z Adamem Czopkiem – znawcą opery, recenzentem, autorem książek m.in. „Świętokrzyskie tenory, soprany i basy”;
17 września o godz. 12.30 – spacer wokół Hotelu Europejskiego, który poprowadzi znawca historii Kielc Krzysztof Myśliński (Towarzystwo Przyjaciół Kielc, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego).
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku zaprasza w godz. 9.00-17.00 na bezpłatne zwiedzanie muzeum oraz na spotkanie autorskie z Patrycją Dołowy, które rozpocznie się o godz. 15.00.
17 września w Rakowie odbędzie się wydarzenie pod nazwą „W dzień Św. Tekli ziemniaki będziem piekli”. Co roku w okolicach imienin Tekli w miejscowości Dębno gmina Raków organizowana jest impreza, która rozpoczyna się Mszą Św. w tle palą się ogniska, w których pieczone są ziemniaki dla wszystkich przybyłych osób. Imprezę upiększają Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Raków, reprezentując swoje rękodzieła i kunszt kulinarny.