Od Himalajów poprzez Indie, Chiny, Japonię na Hollywood kończąc – w taką podróż zaprasza Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach. W piątek, 8 września rozpoczyna się V Festiwal Filmu i Muzyki.
Jak mówi Jacek Rogala, dyrektor filharmonii, tradycyjnie już na początku września na widzów czeka wydarzenie łączące dwa obszary. – Hasło przewodnie to „Podróże”. Po czterech festiwalach, które poświęcaliśmy muzyce i kinematografii poszczególnych krajów, tym razem rozpełzliśmy się po całym świecie – tłumaczy.
Pierwsze wydarzenie w piątek, 8 września, o godz. 19.00. Jacek Rogala zapowiada, że filmowe przeboje wykona kielczanin, pianista Maksym Rzemiński.
– Dla którego szczególnym wyzwaniem stała się muzyka filmowa. Po serii konkursów głównie w kraju, ale także w Niemczech, na których zdobywał laury, zaczął być zapraszany z tą muzyką filmową na różne ważne wydarzenia, m.in. przez ambasadora Stanów Zjednoczonych do ambasady w Paryżu, by uświetnić galę poświęconą Haiti. Artysta ma na koncie płytę „Inception” z własnymi opracowaniami muzyki filmowej, a w 2018 roku wydał płytę „Maximus” z udziałem Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Dawida Runtza – mówi.
Podczas piątkowego koncertu, pianiście będzie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą młodego dyrygenta, Juliana Gilewskiego. W programie wieczoru znalazły się nowe opracowania wielu popularnych muzycznych tematów filmowych, m.in. z „Gry o tron”, „Zmierzchu”, „Gladiatora”, „Miasteczko Twin Peaks” czy „Listy Schindlera”.
W przerwie koncertu, w foyer zostanie otwarta wystawa malarstwa, zatytułowana „Barwy Kazimierza”. Swoje obrazy pokażą artyści zrzeszeni w Kazimierskiej Konfraterni Sztuki Kolonia Artystyczna z Kazimierza Dolnego.
W sobotę, 9 września, o godz. 18.00 rozpocznie się pierwszy seans filmowy. Dramat zatytułowany „Lunana. Szkoła na końcu świata” zabierze widzów w Himalaje. Jak mówi Jacek Rogala, będzie to opowieść o chłopaku, który chce zostać piosenkarzem.
– Zamierza z tego powodu wyemigrować do Australii, ale zanim wyjedzie, zgodnie z obowiązującymi zasadami, musi odrobić rok służby nauczycielskiej. Zostaje oddelegowany do najwyżej położonej wioski w Himalajach. Tam zostaje nauczycielem w szkole. No i zobaczymy, co spowodują te przeżycia – mówi.
Każdy film komentarzem wyprowadzi Jarosław Skulski. Następne festiwalowe wydarzenie w kolejne dni. Na festiwal złożą się cztery koncerty, cztery seanse filmowe i wystawa.