W województwie świętokrzyskim wzrasta zachorowalność na raka trzonu macicy. Kilka lat temu lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii rocznie wykonywali 60 zabiegów usunięcia tego nowotworu, a obecnie jest już 220, a nawet 230 operacji.
Dr n.med. Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii w ŚCO, a zarazem wojewódzki konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej informuje, że nowotwory ginekologiczne są na czwartym miejscu jeżeli chodzi o zachorowalność i śmiertelność.
– Każda kobieta powinna wykonywać badanie cytologiczne i mammograficzne oraz zwracać uwagę na niecharakterystyczne objawy. Należą do nich przedłużające się krwawienia miesiączkowe, krwawienia między miesiączkami, upławy, bóle brzucha, nudności, czy niestrawność. To są objawy często charakterystyczne dla nowotworów narządu rodnego – mówi dr Marcin Misiek.
Specjalista dodaje, że niestety, część kobiet zgłasza się do szpitala dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Wśród tej grupy są młode kobiety, w wieku 20 – 30 lat.
– Najgorzej jest, gdy zgłaszają się do nas pacjentki, u których stopień zaawansowania wskazuje, że powinny być operowane już, a trzeba jej wykonać szereg badań obrazowych. To tomografia komputerowa, rezonans, pozytonowa emisyjna tomografia. To wszystko trwa i wymaga czasu, a przy zaawansowanym stopniu choroby, czasu mamy niewiele. W związku z tym chcielibyśmy upowszechnić badania profilaktyczne i zwiększyć świadomość kobiet, by zgłaszały się do nas nie wtedy, kiedy już coś się dzieje, a przychodzić profilaktycznie, kiedy nie ma żadnych niepokojących objawów – podkreśla dr Marcin Misiek.
Cytologię i mammografię będzie można wykonać w ŚCO w najbliższą sobotę. Profilaktyczna akcja rozpocznie się o 9 i potrwa do 14.
Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych.