Gmina Strawczyn otrzymała prestiżowy certyfikat ELoGE za doskonałość w zarządzaniu lokalnym samorządem. O ten dokument ubiegało się prawie 3 tys. jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, a otrzymały go jedynie cztery.
Wyróżnienie odebrał wójt Strawczyna, Tadeusz Tkaczyk, który powiedział, że wyróżnienie pokazuje wysoką jakość pracy urzędu.
– Żeby nasi mieszkańcy byli jak najlepiej obsługiwani, żeby samorząd był skuteczny, czytelny, słyszał, widział potrzeby mieszkańców i trafnie je lokalizował. To jest potwierdzenie kompetencji urzędu, czyli pracowników, dobrej współpracy z radą gminy, sołtysami, słyszenie głosu mieszkańców i podejmowanie trafnych decyzji, bo tych potrzeb cały czas jest dużo więcej, niż możliwości ich realizacji. Zatem trzeba wybierać najbardziej trafne i potrzebne przedsięwzięcia – podkreślił.
Wójt Tadeusz Tkaczyk dodał, że choć samorząd gminy Strawczyn stara się działać z korzyścią dla dobra mieszkańców, to warto poddać się ocenie. A ta, jak podkreśla Agnieszka Migoń, dyrektor ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach, była niezwykle wnikliwa.
– To jest ogólnoeuropejska nagroda, znak jakości zarządzania w samorządzie terytorialnym. To inicjatywa Rady Europy, która ma na celu nagradzać i promować najlepsze praktyki w zarządzaniu samorządem lokalnym, przyznawane tym gminom, które osiągnęły najwyższe standardy zarządzania, zgodne z 12. zasadami określonymi przez Radę Europy. To wartości, którymi każdy samorząd powinien się kierować, mówimy tu np. o efektywności, skuteczności, otwartości, jawności, przestrzeganiu prawa, etycznym postępowaniu, innowacyjności, otwartości na zmiany, należytym zarządzaniu finansami publicznymi, przestrzeganiu praw człowieka, różnorodności kulturowej, uczciwym przebiegu wszystkich procedur, wspólnej odpowiedzialności – wymienia.
Jak dodaje Agnieszka Migoń, w procesie akredytowania władze gminy, ale także wszyscy radni, urzędnicy muszą poddać się bardzo szczegółowemu, wieloetapowemu, wewnętrznemu audytowi.
– Do głosu dochodzą także sami mieszkańcy. To jest bardzo żmudny i trudny proces, ponieważ dotyczy własnej pracy. Służy też temu, żeby znaleźć przestrzenie do tego, żeby coś jeszcze poprawić, rozwijać się, bo każdy członek zespołu może się posunąć naprzód – dodaje.
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej jest jedynym w Polsce akredytowanym przez Radę Europy podmiotem, który przyznaje ELoGE. ELoGE (European Label of Governance Excellence) za doskonałość w zarządzaniu samorządem lokalnym przyznawanym przez Centrum Doskonalenia ds. Dobrego Rządzenia (Centre of Expertise for Good Governance) Rady Europy.
Wręczenie nagród odbyło się pod koniec pierwszego dnia VII Krajowego Kongresu Sekretarzy, który w dniach 6-7 września odbywa się w Warszawie. Agnieszka Migoń zaznacza, że to wydarzenie niezwykle ważne dla samorządów różnego szczebla.
– Składa się na nie wiele wystąpień, debat, dyskusji, szukamy sugestii, rozwiązań, które pozwolą sprostać wyzwaniom, które są przed nami, przed samorządem w tym bardzo trudnym, zmieniającym się czasie, w trudnej sytuacji społecznej i gospodarczej. Udział w nich biorą przedstawiciele administracji samorządowej, jak również wielu branży biznesowych, ponieważ staramy się poszukiwać tych najbardziej innowacyjnych metod, narzędzi, które mogą sekretarzem pomóc rozwijać swoje małe społeczności – tłumaczy.