Jak przerobić przedmioty gospodarskie na broń i jak wytwarzanie uzbrojenia dla powstańców styczniowych wpłynęło na rozwój Centralnego Okręgu Przemysłowego. To tematy poruszone podczas konferencji „Powstańczy Arsenał. Zagłębie Staropolskie 1863-1864” w Końskich.
Jak powiedział organizator spotkania, dr Maciej Chłopek, konferencja ma upowszechnić wiedzę na temat Powstania Styczniowego i konspiracyjnej produkcji broni.
– Mamy 5 wystąpień, m.in. poświęconych kuriozalnym rodzajom broni używanych przez powstańców. Nie wszyscy wiedzieli o tym, co można było stosować w walce zbrojnej i jak dostosowywano powszechnie dostępne sprzęty do walki zbrojnej, jak sporządzano proch w warunkach domowych czy materiały wybuchowe np. nitroglicerynę – opowiada.
Jednym z prelegentów był Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, który zwrócił uwagę na finansowanie zbrojenia powstańców styczniowych.
– Mówiłem o ścieraniu się Rosjan z Bankiem Polskim i ostatecznym przejęciu banku przez Rosjan i zakończeniu inwestycji w rozwój przemysłu. Decyzja rosyjska o wyprzedaniu rządowych zakładów hutniczych zapadła tuż przed wybuchem powstania styczniowego – przypomina.
Projekt pn. „Powstańczy Arsenał” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864″.
PROGRAM KONFERENCJI
· Krzysztof Woźniak: Konecki słownik rusznikarzy, ludwisarzy, puszkarzy, rurarzy i szyftarzy XVIII i XIX w.
· Paweł Kołodziejski: Zagłębie staropolskie w przededniu Powstania Styczniowego
· Jacek Jaworski: Kuriozalne typy broni i uzbrojenia w Powstaniu Styczniowym
· Paweł Staszczak: Uzbrojenie Powstańców Styczniowych W Ziemi Sandomierskiej w świetle prasy powstańczej i epistolografii
· Prof. dr hab. Wiesław Caban: Pracownicy Staropolskiego Zagłębia – powstańcy i zesłańcy syberyjscy
Konferencji towarzyszy wernisaż wystawy historycznej pn. „Powstańczy Arsenał. Zagłębie Staropolskie 1863-1864”