Rozdaniem nagród Defender zakończył się 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 10 polskich firm otrzymało statuetki za przygotowanie produktów służących podniesieniu bezpieczeństwa militarnego Polski. Ideą przewodnią konkursu jest nagrodzenie produktów wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej, walorami eksploatacyjnymi oraz korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi.
Jak podkreślił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, w tym roku wydarzenie było rekordowe pod wieloma względami.
– Pobiliśmy w tym roku rekordy właściwie na wszystkich możliwych płaszczyznach. Począwszy od liczby wystawców, delegacji zagranicznych po liczbę odwiedzających targi i co godne podkreślenia liczbę firm, które zaprezentował kraj wiodący w tym roku, czyli Korea. Można czuć pewien niedosyt, ale uważam, że świetnie poradziliśmy sobie z organizacją – mówi.
Jak dodaje Andrzej Mochoń, w planach jest wybudowanie kolejnej hali wystawienniczej dzięki czemu nie będzie konieczności budowania tymczasowego miejsca dla wystawców jak to miało miejsce w tym roku.
Jednym z laureatów nagrody Defender została Wojkowa Akademia Techniczna w Warszawie, za prototyp mobilnego wieloczujnikowego systemu obserwacyjnego, przeznaczonego do zabezpieczenia strefy nadgranicznej. Pojazd ten powstał z uwzględnieniem sugestii i potrzeb przekazanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Posiada radar termowizyjny, pozwalający na obserwację terenu w odległości 6 km od pojazdu. Dodatkowym wyposażeniem jest dron na uwięzi odporny na wszelkiego rodzaju zakłócenia
Rektor uczelni, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak podkreślił, że nagroda ta jest bardzo dużym wyróżnieniem.
– Misją naszej uczelni, już od ponad 70 lat jest kształcenie oficerów, ale także badania naukowe i rozwojowe oraz wspieranie jednostek resortu obrony narodowej. Defender, którego otrzymaliśmy jest uwieńczeniem pracy naszych naukowców i inżynierów. Na pewno nagroda ta będzie dla nas dodatkową mobilizacją do dalszej pracy – dodaje.
Tegoroczne targi pokazały jak wielki postęp technologiczny dokonał się od czasu poprzedniej edycji wydarzenia. Na uwagę zasługuje także różnorodność nagrodzonych produktów – zauważył senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący Senackiej Komisji Obrony.
– Ta grupa wyróżnionych wskazuje na to, jak nowoczesne i dobrej jakości produkty są dziełem polskich producentów. Cieszy fakt, że znajdują one uznanie na całym świecie – dodaje.
Skarżyskie Mesko w związku z wyróżnieniem otrzymało także list gratulacyjny od Ministra Rozwoju Technologii.
„W związku z przyznaniem Nagrody Specjalnej Ministra Rozwoju i Technologii dla „Najlepszego polskiego eksportera uzbrojenia” podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
Pod listem gratulacyjnym podpisał się minister Waldemar Buda.