Czy kielecka rada miasta powinna zmienić uchwalone półtora roku wcześniej standardy urbanistyczne? Zdaniem większości radnych zasiadających w komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami – tak. W porządku obrad wrześniowej sesji pojawi się projekt uchwały, który zakłada takie rozwiązanie. Jej celem jest umożliwienie powstania w miejscu dawnego kina Romantica dwóch 21-kondygnacyjnych budynków mieszkalnych.
Uchwała dotyczy punktowej zmiany obowiązujących standardów urbanistycznych dla dwóch działek – jedna z nich obejmuje budynek po kinie Romantica, z kolei druga pobliski parking. Wniosek w sprawie realizacji inwestycji złożyło dwóch inwestorów: właściciel budynku, czyli spółka ROMANTICA oraz Przedsiębiorstwo Turystyczne „Łysogóry”, do którego należy parking.
Zdzisław Łakomiec, radny z klubu PiS oraz przewodniczący komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami przyznaje, że sprawa punktowej zmiany standardów urbanistycznych może budzić kontrowersje. Zwraca przy tym uwagę, że przedstawiony projekt jest odważny w swoich założeniach. Jednak obszar po dawnym kinie Romantica wymaga zagospodarowania, a zaproponowane przedsięwzięcie daje na to szansę.
– Trzeba rozważyć szersze zmiany, które obejmą całe miasto, albo w strefie zabudowy niskiej, do 7 kondygnacji, wyznaczyć punktowo wiele takich miejsc, które będą dopuszczały wyższą zabudowę. Musimy przyjąć jakąś metodologię dla standardów urbanistycznych, aby uniknąć w przyszłości komplikacji przy podejmowaniu kolejnych decyzji. Inwestorzy czekają na jasny sygnał ze strony miasta, by móc kupować grunty i planować nowe inwestycje. Nawet w trybie spec ustawy mieszkaniowej – podkreśla.
Osobą, która zgłaszała największe zastrzeżenia do przygotowanej przez miejskich urzędników uchwały była radna Monika Kowalczyk z klubu Koalicji Obywatelskiej. Jej zdaniem, zgoda na proponowane zmiany może doprowadzić do precedensu, który w przyszłości będą chcieli wykorzystać inni deweloperzy. Radna przypomniała też, że w lutym 2022 roku rada miasta przyjęła już standardy urbanistyczne, które określają wysokość zabudowy w poszczególnych częściach miasta.
– Jest to trochę niekonsekwentne działanie, jeśli po kilku miesiącach od przyjęcia standardów urbanistycznych dla całego miasta zmieniamy je z uwagi na jedną inwestycję. Pamiętajmy, że jest to obszar, który miał być niezabudowany wysokimi budynkami – dodaje.
Do tych zarzutów odniósł się Artur Hajdorowicz, dyrektor wydziału urbanistyki i architektury w kieleckim ratuszu. Urzędnik stwierdził, że jest to szczególne miejsce na mapie Kielc. Jednak jego zabudowa obiektami o wysokości ponad 20 kondygnacji nie wpłynie negatywnie na sylwetkę miasta, czyli widoku na takie dominanty jak np. Wzgórze Zamkowe.
– Zmiana standardów urbanistycznych w tym miejscu nie oznacza wyrażenia zgody na powstanie tej inwestycji. Należy pamiętać, że ustawa lex deweloper zezwala na budowę budynków 14-kondygnacyjnych w każdym miejscu na terenie Polski. Jednak nie jest to tożsame, że w każdym z tych miejsc tego typu przedsięwzięcia są pożądane lub możliwe. To jest tylko stworzenie pewnego potencjału, na co prezydent miasta wyraził zgodę – mówi.
– Uznaliśmy, że w tym miejscu można bez żadnej szkody urbanistycznej dla miasta dopuścić te 21 kondygnacji. Potencjalnie – dodaje Artur Hajdorowicz.
Za udzieleniem pozytywnej opinii dla projektu uchwały w sprawie określenia lokalnych standardów urbanistycznych zagłosowały trzy osoby: Zdzisław Łakomiec – PiS, Katarzyna Zapała – Koalicja Obywatelska oraz Dariusz Kisiel – radny niezrzeszony. Od głosu wstrzymała się jedynie Monika Kowalczyk – KO.
Jeśli dojdzie do zmiany lokalnych standardów urbanistycznych dla tego miejsca, to w ramach inwestycji może powstać od 100 do nawet 200 lokali. Ponadto inwestor deklaruje przebudowę ul. Panoramicznej. Decyzja w sprawie projektu uchwały zapadnia na sesji 14 września.