Na zamku Krzyżtopór w Ujeździe podsumowano kilkudniowe, międzynarodowe spotkanie badaczy, którego celem było przygotowanie do odtworzenia ogrodu zdobiącego rezydencję w czasach jej świetności.
Jak powiedział Andrzej Gołembnik, archeolog, członek Rady Naukowej Konferencji – prace badawcze na zamku i jego otoczeniu wkraczają na nowy poziom. Ich celem będzie dokładne określenie wymiarów i charakteru dawnego ogrodu, a także elementów, które go zdobiły.
– Mówiliśmy o konieczności użycia zaawansowanych technik prospekcyjnych, m.in. w badaniach geofizycznych, badaniach napowietrznych. Dyskutowaliśmy o sposobie zagospodarowania ogrodów i o włączeniu lokalnej społeczności w rozwój tego miejsca. To wszystko służyło stworzeniu planu, którego celem jest odtworzenie ogrodu – dodał archeolog.
Jak podkreślił Geert Vynckier, belgijski archeolog – spotkanie połączyło siły specjalistów w dziedzinie archeologii ogrodów i dało możliwość dyskusji naukowej na najwyższym poziomie.
– Od wielu lat naukowcy zajmują się archeologią ogrodów, jednak nigdy nie mieliśmy możliwości pracować razem. Wspólnie z Andrzejem Gołembnikiem i Brianem Dixem z Wielkiej Brytanii, postanowiliśmy zaaranżować konferencję, dotyczącą archeologii ogrodów. Uważam, że to spotkanie wiele wniesie do nauki – powiedział belgijski naukowiec.
Szacuje się, że odtworzenie ogrodów może w sumie kosztować około 15 mln zł.
Przyjęta podczas konferencji tzw. karta krzyżtoporska, będzie jednym z dokumentów, na podstawie których będzie można ubiegać się o dofinansowanie na ten cel.