W niedzielę zostanie beatyfikowana rodzina Ulmów, zamordowana w 1944 roku przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów. Z tej okazji w Gietrzwałdzie odsłonięto wystawę poświęconą tym bohaterom.
Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej. – Chcemy pokazać historię tych świętych ludzi, w tym świętym miejscu – mówił podczas odsłonięcia wystawy naczelnik delegatury IPN w Olsztynie Karol Sacewicz. Jak podkreślał, podczas niemieckiej okupacji zginęło około tysiąca Polaków, którzy ukrywali Żydów.
– Historia Ulmów, ale i tysiąca innych Polaków, którzy zginęli starając się ochronić Żydów w czasie wojny, nie może być zapomniana – dodał wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz.
Historia wielodzietnej rodziny z Podkarpacia jest jednym z najbardziej drastycznych przykładów poświęcenia w obronie bliźnich. Rodzina Ulmów ukrywała na swoim poddaszu osiem osób przez ponad rok. 24 marca 1944 r. Józef i będąca w zaawansowanej ciąży Wiktoria, sześcioro ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu.
W Gietrzwałdzie w tę niedzielę – czyli w dniu beatyfikacji Ulmów w Markowej, odbędą się uroczystości 146. rocznicy objawień maryjnych, połączone z dożynkami archidiecezjalnymi.