Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego: Beata Pszeniczna i Dawid Żłobiński wraz z czytelnikami biblioteki prezentowali fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, podkreśla, że Narodowe Czytanie to ważna inicjatywa, dotykająca istotnych kwestii.
– To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ stanowi swoiste święto języka polskiego. Dzięki temu powracamy do literatury, a przede wszystkim do najlepszej literatury narodowej, w której tkwią bogactwo i głębia języka.
W ten sposób nie tylko wzbogacamy nasz język, ale również przypominamy sobie, jak wyjątkowa i bogata jest polszczyzna. To również doskonała okazja do spotkań. Choć jako bibliotekarze pragniemy, aby czytanie stanowiło integralną część naszego codziennego życia, to Narodowe Czytanie przypomina nam, jak ważne i inspirujące może być wspólne odczytywanie literatury – dodał.
W Narodowym Czytaniu wzięła udział pani Elżbieta Nowak, która należy do dyskusyjnego klubu książki, przy wojewódzkiej bibliotece. Jak mówi było to bardzo ciekawe doświadczenie. Panie z klubu przygotowały się w sposób szczególny do tego wydarzenia.
– Pojawił się pomysł, żebyśmy na Narodowe Czytanie przyszły w kapeluszach, ale później pomyślałyśmy, żeby bardziej oddać klimat epoki poprzez strój. Tak też się stało. Każda z nas dzisiaj ubrała za różne postaci. Dzięki temu doświadczeniu mogłyśmy jeszcze głębiej zanurzyć się w świat książki.
„Nad Niemnem” czytałam już wcześniej, ale teraz, po latach, zupełnie inaczej odbieram jej treść. To samo dotyczy innych powieści, jak choćby „Przedwiośnia” Żeromskiego. Opisy przyrody w tych książkach teraz wydają mi się niezwykle piękne. Co do przekazu samej książki, można by powiedzieć, że to historia o tym, że mimo wszystkich trudności życie jest piękne. Ale to, co tam opisano, to już historia przeszłości. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić, że młodzi ludzie będą czytać takie książki jak „Nad Niemnem” czy „Przedwiośnie”. Młodzież ma teraz inne zainteresowania, choć oczywiście zawsze znajdą się romantycy i duchowi ludzie, którzy będą czerpać radość z lektury tych klasyków – dodała.