Setki osób z całego regionu przyjechało dziś (niedziela, 10 września) do Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie odbywają się wojewódzkie dożynki.
Uroczystości rozpoczęła msza święta. Podczas nabożeństwa poświęcone zostały wieńce, które potem zostały przeniesione w korowodzie przed główną scenę. Tu prezentują się zespoły ludowe. Wśród nich są m.in. Echo Łysicy, Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka, Zespół Leśnianie, Echo Łysicy, Kapela Działoszacy i Kapela Jędrusie.
Do Tokarni przyjechało wiele kół gospodyń wiejskich, które prezentują swoją twórczość. Małgorzata Miłek, sołtys sołectwa Pęchowiec, z gminy Klimontów w powiecie sandomierskim specjalizuje się w pleceniu wieńców. Jak mówi, wykonuje się go wyłącznie z żywych roślin.
– Wykonanie wieńca, to czasochłonna praca. Zaczynaliśmy wiosną, kiedy sadziliśmy kwiaty, które wykorzystamy potem do wieńca. W lipcu z naszych pól zbieramy kłosy zboża. Gdy już mamy wszystkie produkty, rozpoczynamy właściwe prace. Przez dwa tygodnie kilka osób przygotowywało wieniec, a przed samymi dożynkami dokładamy do gotowej konstrukcji ozdoby z kwiatów.
W Parku Etnograficznym w Tokarni oprócz posłuchania świętokrzyskiego folkloru można także skosztować regionalnych potraw, jak zalewajka świętokrzyska. Spróbować można także kapusty z grochem i grzybami, bigosu, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, czy słodkich wypieków.
Katarzyna Suliga z Koła Gospodyń Wiejskich Bebelno w gminie Włoszczowa serwuje pierogi.
– Mamy różne pierogi, m.in. z farszem z kaczki, królikiem, gęsią, ale też i ze szpinakiem, czy grzybami. Każda z nas ma swój sekretny przepis na ciasto. Jak zawsze dodaję do niego trochę śmietany i ono zawsze wtedy jest smaczne i kruche. Mnie smakuje – mówi z uśmiechem Katarzyna Suliga.
Podczas dożynek wojewódzkich rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwycięski będzie reprezentować nasze województwo 24 września podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.
Impreza w Tokarni, na którą wstęp jest bezpłatny potrwa do 19.00.