W weekend Prawo i Sprawiedliwość opublikowało 300-stronicowy program pt. „Bezpieczna Przyszłość Polaków”. Dokument zamieszczono na stronie ugrupowania. Program zakreśla perspektywę do 2031 r. i składa się z 14 działów tematycznych.
Program „Bezpieczna Przyszłość Polaków”
Został on przedstawiony podczas konwencji programowej PiS w Końskich. Główne założenia w swoim przemówieniu przedstawił wicepremier Jarosław Kaczyński.
To po pierwsze wartości i zasady, na których opiera się program czyli: wartość ludzkiego życia, wolność, solidarność, równość, sprawiedliwość, rodzina, naród, bezpieczeństwo i państwo.
Program pokazuje także przeprowadzone już reformy: finansów publicznych, polityki społecznej,polityki lokalnej,rozwoju i bezpieczeństwa, a także polityka antykryzysowa,reforma edukacji i polityka rolna.
Trzecim elementem jest perspektywa i sprawy którymi PiS chce zająć się do 2031 roku.
Dotyczą one ustroju państwa, bezpieczeństwa,wymiaru sprawiedliwości i praw prawa obywatelskich, reformy instytucjonalnej Unii Europejskiej, bezpieczeństwa finansowego polskiej rodziny i godnej pracy, mieszkalnictwa, zdrowia i profilaktyki, oświaty, kultury, cyfryzacji, rozwoju infrastruktury, zasobów wodnych, rolnictwa oraz energetyki i górnictwa
Jednym z zadań jest „wymiar sprawiedliwości i prawa obywatelskie”.
Sąd Najwyższy „elitarnym sądem prawa”, przejrzysta struktura sądów, sędziowie pokoju, sprawy rejestrowe i nakazowe dla notariuszy, połączenie radców prawnych i adwokatów w jeden samorząd – to główne z postulatów PiS dot. sądownictwa. Nie ustaniemy w wysiłkach zreformowania sądów – podkreśla PiS.
Według PiS „sądy wciąż działają nieprawidłowo”. „Sędziowie (…) w sposób zorganizowany i metodyczny angażują się w spory polityczne, będąc rzecznikami zblatowanych z nimi polityków. Ma to swoje odzwierciedlenie także w ich orzecznictwie” – ocenia to ugrupowanie. Jak dodaje, „od lat sądy wyjątkowo łagodnie traktują także celebrytów”. Zdaniem PiS także „na sądach spoczywa w całości odpowiedzialność za dziką reprywatyzację”.
„Niektóre środowiska sędziowskie nieustannie rozszerzają swoje kompetencje na kolejne obszary, w szczególności kosztem władzy ustawodawczej” – ocenia PiS. Receptą na to – jak napisano w programie – ma być wprowadzenie gwarancji wzmacniających trójpodział władz w Polsce.
Wśród propozycji i zapowiedzi programowych odnoszących się do wymiaru sprawiedliwości wymieniono m.in. reformę Sądu Najwyższego. SN ma stać się „elitarnym sądem prawa” i skupić się „na sprawach szczególnej wagi oraz skargach nadzwyczajnych, gdy dojdzie do rażąco niesprawiedliwych prawomocnych wyroków sądowych”.
„Konsekwentnie będziemy także dążyć do reformy struktury sądów” – zapowiada PiS. Dlatego – jak to określono – „ich struktura zmieni się na prostą i przejrzystą”. Sprawy, które „obywatele kierowali dotąd do sądów okręgowych w dużych miejscowościach, będą rozstrzygane w dawnych sądach rejonowych”.
Kolejną z zapowiedzi jest wprowadzenie sędziów pokoju, którzy mają orzekać w sprawach wykroczeniowych i w drobnych sprawach cywilnych. „Sędziowie pokoju będą osobami z wykształceniem prawniczym, a ich wybór na pięcioletnią kadencję odbędzie się w wyborach powszechnych. Terytorium ich działania stanowić będzie gmina, na terenie której zostaną wybrani. Będą również zobowiązani do zamieszkiwania w +swojej+ gminie” – zapisano.
Program zapowiada również uproszczenie postępowań sądowych w sprawach frankowych – uruchomienie „szybkiej ścieżki sądowej dla frankowiczów”. Podjęta ma też zostać walka z nadużyciami przy postępowaniach upadłościowych. „Receptą na ten proceder będzie wprowadzenie losowego przydziału spraw upadłościowych syndykom” – zaznaczono.
„Na kolejnym etapie reformy sprawy rejestrowe i związane z księgami wieczystymi zostaną przekazane do właściwości notariuszy. Notariusze (…) dokonywać będą wpisów w księgach wieczystych, a także wydawać notarialne nakazy zapłaty” – wskazano również w programie. Egzekucja należności finansowych – jak zapowiada PiS – ma zaś trafić do Krajowej Administracji Skarbowej.
Z kolei zawody radcy prawnego i adwokata mają zostać połączone w jeden samorząd zawodowy. „Adwokaci będą mogli podjąć pracę na etacie na takich samych warunkach, na jakich dzisiaj podejmują ją radcy prawni” – zapowiada PiS.
„Dlatego kolejnym krokiem jest pełna cyfryzacja – do 2030 r. każdą sprawę będzie można założyć w formie cyfrowej” – przewidziano.
„Dzięki projektom, opracowanym wespół z Massachusetts Institute of Technology czy Stanford Research Institute, opracujemy najnowocześniejsze systemy cyberbezpieczeństwa, które zapewnią skuteczną barierę przed coraz liczniejszymi atakami hakerskimi” – zaznaczono w programie.
Jednocześnie w programie zawarto gwarancje dla pracowników sądów. „Żaden pracownik sądu nie zostanie zwolniony z powodu reformy – wszyscy dostaną gwarancje pracy w dotychczasowych miejscowościach i zachowają obecne wynagrodzenie zasadnicze” – zapowiedziano.
„Obywatele wciąż mogą spotykać się w sądach z niesprawiedliwością, w związku z tym Prawo i Sprawiedliwość nie ustanie w wysiłkach, mających na celu realne, korzystne dla milionów Polaków, zreformowanie sądów” – podkreśla PiS.