Kto może skorzystać z dofinansowania w swoim miejscu pracy, jakie są trendy na rynku? Między innymi tego można się było dowiedzieć w Modliszewicach, gdzie odbyło się kolejne z cyklu spotkań informacyjno-konsultacyjnych o Funduszach Europejskich dla Województwa Świętokrzyskiego na lata 2024-2027.
Agnieszka Kubicka, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy informuje, że przedstawiona zostanie oferta instytucji dla pracodawców i pracowników. Przede wszystkim chodzi o zwiększanie kompetencji, kursy i szkolenia.
– Chodzi o szkolenie pracowników, o podniesienie kwalifikacji danej osoby, która lepiej dzięki temu odnajdzie się na regionalnym rynku pracy. Szkolenia dobiera sobie zainteresowana tym osoba. Na portalu Baza Usług Rozwojowych wyszukuje szkolenia zgodnie ze swoimi oczekiwaniami czy wykształceniem – tłumaczy.
Jak dodaje Agnieszka Kubicka, jeszcze nie ma limitów, czyli konkretnych kwot które przysługują na szkolenie danej osoby.
Artur Olszewski, kierownik wydziału promocji i badań w Wojewódzkim Urzędzie Pracy podkreśla, że dzisiejsze konsultacje mają też zmienić sposób myślenia o urzędach pracy.
– Współczesny urząd pracy to nie tylko bezrobotni, ale też osoby pracujące, które chcą ponosić swoje kwalifikacje i zdobyć umiejętności atrakcyjne na rynku pracy – mówi.
Podczas spotkania, przedstawiono trendy, które będą kształtować rynek pracy między innymi wpływ sztucznej inteligencji na poszczególne zawody, określany „czwartą rewolucją przemysłową”. Według szacunków WUP, w latach 20. XXI wieku automatyzacja ma sprawić, że zmniejszy się liczba miejsc pracy jedynie o 2 proc., jednak w latach 30. (za 10 lat) może nawet zmniejszyć zapotrzebowanie na obecne zawody o 30 proc.
Podczas spotkań przedstawione są także zasady udzielania wsparcia kobietom powracającym na rynek pracy po zakończonym okresie opieki nad dziećmi. Zaprezentowano różne możliwości udzielania pomocy osobom zatrudnionym na umowach krótkoterminowych, umowach cywilno-prawnych oraz tzw. osobom ubogim pracującym, a także założenia projektów typu outplacement, skierowanych do pracowników zagrożonych zwolnieniem.