Bez wątpienia współpraca polsko-litewska ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszego regionu – podkreślił w czwartek w Krynicy-Zdroju prezydent Andrzej Duda. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podkreślił, że obecne polsko-litewskie stosunki mogłyby być dla innych państw „wzorem tego, jak mogą współpracować sąsiedzi”.
Andrzej Duda zauważył również, że czwartkowe spotkanie z prezydentem Litwy to okazja do rozmowy także o realizowanych inwestycjach, które mają łączyć oba kraje. Wymienił w tym kontekście: budowę Via Carpatii, linię kolejową Rail Baltica, otwarty przed rokiem interkonektor gazowy i synchronizację energetyczną w zakresie energii elektrycznej.
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podkreślał, że obecne polsko-litewskie stosunki „mogłyby być wzorem dla innych państw, wzorem tego, jak mogą współpracować sąsiedzi”. „I dzisiaj ta przyjaźń i takie zrozumienie przynosi owoce. Realizujemy bardzo ważne projekty dotyczące infrastruktury takie, jak m.in. Via Carpatia, które są bardzo ważne dla całego regionu” – powiedział Nauseda.
Podkreślał też pomoc Polski i Litwy dla Ukrainy. „Nasza pomoc dla Ukrainy jest wyjątkowa” – zaznaczył Nauseda.
Prezydent Litwy przekonywał również, że „Rosję należy powstrzymać”. „Powinniśmy popierać Ukrainę, wspierać ją aż do końca, do zwycięstwa. Powinniśmy pomóc w odbudowie infrastruktury Ukrainy, (…) możemy odbudowywać gospodarkę Ukrainy i w tym celu wykorzystać również format Trójmorza” – podkreślił Nauseda.
„Najważniejsze byśmy nie tylko deklarowali, ale również wdrażali te decyzje, które zostały podjęte podczas spotkania na szczycie NATO w Wilnie” – dodał Nauseda.
Prezydenci były pytani przez litewską dziennikarkę o przyszłe wspólne projekty dotyczące szkolenia wojska. Jak przypomnieli, współpraca taka została zainicjowana w lipcu br. ćwiczeniami polskich i litewskich wojsk specjalnych w Kłajpedzie – obserwowali je prezydenci obu państw.
„Myślę, że to nie była propozycja jednorazowa. Te wspólne ćwiczenia chcielibyśmy kontynuować w przyszłości. Chcemy też orientować się na tak bardzo ważny dla nas region, jakim jest tzw. Przesmyk Suwalski” – wskazał prezydent Litwy.
Nauseda relacjonował, że dwustronne rozmowy w Krynicy-Zdroju dotyczyły m.in. organizacji wspólnych ćwiczeń wojskowych. „Mam nadzieję, że te dyskusje otrzymają bardziej konkretny wymiar – my, jako Litwa, jesteśmy bardzo zainteresowani takimi wspólnymi manewrami, ćwiczeniami z naszymi partnerami, z Polską” – zaznaczył prezydent Litwy.
Zdaniem polskiego prezydenta, ćwiczenia w Kłajpedzie były „faktycznie bardzo interesującym pokazem współpracy militarnej między naszymi wojskami specjalnymi”. „Ja wtedy sygnalizowałem panu prezydentowi, że chciałbym, żebyśmy z kolei my, w Polsce, przygotowali takie ćwiczenia, na które będą mógł zaprosić pana prezydenta” – przypomniał Duda. „Rozmawiamy na ten temat i (…) takie spotkanie, również i naszych żołnierzy, na którym, mam nadzieję, będziemy mogli im towarzyszyć razem z panem prezydentem, w niedługiej przyszłości będzie miało miejsce” – powiedział prezydent Duda.