Kielecki Chemar zamierza włączyć się w proces budowy polskiego atomu. Jak mówi Jarosław Łokietko, wiceprezes zarządu spółki, przedsiębiorstwo może stać się ważnym elementem w łańcuchu dostaw produktów i modułów do mających powstać w Polsce elektrowni, zarówno tych konwencjonalnych jak również reaktorów modułowych SMR.
– Mały atom czyli tzw. SMR-y, to drugi element rynku przemysłu atomowego, który otwiera wiele możliwości i potężne perspektywy. Tylko do 2035 roku Orlen Synthos Green Energy zamierza otworzyć 75 takich elektrowni modułowych. W planach ma to również KGHM, oraz inne podmioty, które zgłaszają chęć uczestnictwa w tym projekcie. W przypadku Chemaru, dla nas kluczową jest współpraca ze spółką z grupy ARP, czyli Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria, przy budowie łańcucha dostaw w produkcji małego atomu SMR-ów, wspólnie z formą Rolls Royce – wyjaśnia.
Jarosław Łokietko, podkreśla, że kielecki Chemar mógłby zostać dostawcą części do elektrowni jądrowych dużo wcześniej niż powstanie pierwszy tego typu obiekt w Polsce.
– Nasze elementy możemy eksportować i mogą być wykorzystywane do budowy elektrowni poza granicami naszego kraju. W pierwszej fazie chcemy produkować elementy armatury takie jak wirniki, korpusy i zawory. Natomiast w drugiej fazie chcemy być gotowi do produkcji konstrukcji modułowych, dla elektrowni to perspektywa kilku lat, ponieważ to wymaga pewnego przygotowania technologicznego i inwestycyjnego – wyjaśnia prezes Łokietko.
Wiceprezes Chemaru dodaje, że elementy konstrukcyjne wykorzystywane do budowy elektrowni atomowej muszą spełnić niezwykle rygorystyczne wymagania techniczne.
– Do produkcji w energetyce jądrowej wymagana jest niezwykle wysoka jakość. Ta jakość musi być certyfikowana, Nasze laboratorium, które jest w pełni certyfikowane i spełnia wszystkie wymagania, jest nasza dużą przewagą konkurencyjną, w możliwości ubiegania się o produkcji podzespołów do budowy atomu – podkreśla.
Obecnie Chemar S.A. liczy 140 pracowników. Jarosław Łokietko, podkreśla, że wraz z rozwojem przedsiębiorstwo zamierza zwiększać zatrudnienie.
– Planujemy pod koniec tego roku lub na początku przyszłego mocne dofinansowanie naszego przedsiębiorstwa, które umożliwi nowe inwestycje, a także wzmocni bieżącą działalność zakładu – wyjaśnia.
Chemar zajmuje się realizacją zleceń dla sektora zbrojeniowego, a także górnictwa czy kolejnictwa. Kilka lat temu firmę przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu i od tego czasu przedsiębiorstwo ciągle się rozwija. I stawia na nowe technologie.