W Szydłowie otwarto pierwsze na świecie Multimedialne Muzeum Śliwki. Placówka mieści się w budynku starego ratusza.
Jak informuje założycielka i pomysłodawczyni placówki Agnieszka Wierzbicka Baxter, Muzeum Śliwki – Manufaktura Śliwki w Czekoladzie – to pierwsza tego typu multimedialna placówka na świecie, trzecia w ogóle, ponieważ muzea śliwki znajdują się tylko we Francji i Portugalii.
– W muzeum znajdziemy trzy strefy: sadu, Szydłowa prezentująca karczmę i suszarnię, a także stara manufaktura. W muzeum chcieliśmy połączyć historię miasta, ponad 600-letnią historię wytwarzania i produkcji śliwki świeżej i suszonej ze współczesną produkcją i współczesnymi uprawami. Cieszę się, iż jest kolejne wzmocnienie oferty turystycznej Szydłowa. Dzięki temu miasto staje się bardzo ciekawą destynacją turystyczną na mapie województwa świętokrzyskiego – ocenia.
Agnieszka Wierzbicka Baxter, podkreśla, że muzeum jest w pełni multimedialne.
– Poza projektorami i interaktywnymi ekranami mamy także ekran parowy, który jest najciekawszym elementem. Ekran stanowi kurtynę, która przenosi nas do magicznego szydłowskiego świata. Zwiedzanie muzeum połączone jest z degustacją śliwek pod różną postacią, to m.in. powidła, keczupy, śliwki w czekoladzie, a także najróżniejsze śliwkowe napitki – opisuje.
Andrzej Tuz, burmistrz miasta i gminy Szydłów podkreśla, że tak wyjątkowy obiekt z pewnością przyczyni się do promocji gminy i regionu.
– Szydłów kojarzy się nie tylko z zabytkami, ale również ze śliwką. Mówimy, że jest to stolica polskiej śliwki. Takie muzeum wpisuje się w element promocji naszego regionu. Mamy piękne zabytki, a muzeum dodatkowo będzie promować nasz regionalny produkt jakim jest szydłowska śliwka – dodaje.
W uroczystym otwarciu muzeum wzięła udział wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka. Parlamentarzystka podkreśliła, że jest to wyjątkowy obiekt, który z pewnością będzie przyciągał turystów.
– Jako wiceminister sportu i turystyki wiem jak ważne są tego typu miejsca dla promocji danego regionu. Cieszę się, że w tak pięknym miejscu możemy otworzyć to muzeum. Szydłów stoi śliwką, ale jest to również miasto pełne zabytków, nazywane „Polskie Carcassonne”. Chcemy pokazywać to miejsce nie tylko turystom z Polski, ale również z zagranicy – dodaje.
Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa świętokrzyskiego ocenia, iż Muzeum Śliwki w Szydłowie zaskakuje połączeniem tradycji z nowoczesnością.
– Jego główną zaletą jest fakt, iż zostało oparte o produkt regionalny jakim jest śliwka szydłowska – dodaje.
W okolicznych sadach o powierzchni około dwóch tysięcy hektarów uprawia się 45 różnych odmian tego owocu.