Kielce i Polska zasługują na inwestycje w kulturę z prawdziwego zdarzenia – powiedział prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego na placu budowy modernizowanego Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Wicepremier wraz ze świętokrzyskimi parlamentarzystami oraz przedstawicielami samorządu województwa uczestniczył w uroczystym zawieszeniu wiechy na konstrukcji dachu. Gest ten symbolizuje zamknięcie głównego etapu prac budowlanych.
– Jedna złotówka zainwestowana w kulturę to co najmniej trzy złote dochodu dla nas wszystkich – dodał minister Piotr Gliński. Wicepremier wskazał też, że teatr mimo, że praktycznie przebudowany od podstaw, zachował swoją historyczną i zabytkową formę.
– Gratuluję szybkości i sprawności przy realizacji tej inwestycji, która jest prowadzona w centrum miasta. To bardzo trudny projekt. Dodatkowo w tym przypadku mamy do czynienia ze skomplikowanym montażem finansowym, za który odpowiada ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz funduszy, którymi operujemy. Jednak bez zaangażowania ze strony marszałka i szeroko pojętej współpracy nie byłoby to możliwe – podkreślił.
Minister dodał, że przedsięwzięcie jest przykładem tego jak należy inwestować w rozwój kultury oraz Polski.
– To jedna z ponad 7,6 tys. inwestycji w kulturę, którą udało nam się zrealizować w ciągu ostatnich 7,5 roku w całym kraju. Są to tysiące miejsc jak domy kultury, zabytki, biblioteki, sale wystawowe oraz koncertowe. To także szkoły muzyczne i artystyczne. Szczególnie trudna, ale i znacząca jest właśnie przebudowa teatru w Kielcach – zauważył Piotr Gliński.
Realizowanie inwestycji jest możliwe dzięki montażowi finansowemu, w skład którego wchodzą pieniądze z różnych źródeł: RPO, funduszy, a także z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z resortu kultury pochodzi ponad 59 mln zł, które zasiliły remont głównej kamienicy oraz ponad 21 mln zł na zakup i przebudowę sąsiedniej kamienicy.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest organem współprowadzącym kielecki teatr wspólnie z marszałkiem województwa świętokrzyskiego.
Krzysztof Lipiec, lider kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że przebudowa teatru im. Stefana Żeromskiego obok muzeum w Wiślicy to kolejna inwestycja w regionie świętokrzyskim na poziomie światowym.
– Kielecka scena dramatyczna jest jedną z najstarszych w Polsce. Teraz będzie to także jeden z najpiękniejszych teatrów. Nie tylko w Europie, ale i w na świecie.
To kolejny projekt o wymiarze światowym obok Muzeum Archeologicznego w Wiślicy. To faktycznie niezwykły projekt, bo prowadzony na zabytkowym obiekcie w centrum miasta. Z całą pewnością jest to zasług precyzji i staranności głównego wykonawcy inwestycji. Jednak bez zaangażowana władz publicznych ta inwestycja nie doszłaby do skutku – stwierdził poseł.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego w pierwszej kolejności podziękował ministrowi Piotrowi Glińskiemu, że wśród tysięcy inwestycji w kulturę, wsparcie zyskał także kielecki teatr.
– Jednocześnie dziękuję mojemu zespołowi, a myślę tutaj o skarbnik Województwa Świętokrzyskiego Marii Fidzińskiej-Dziurzyńskiej, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzacie Rudnickiej czy przedstawicielowi sejmiku Andrzejowi Prusiowi za to, że mieliśmy odwagę i zdecydowaliśmy się tę inwestycję podjąć. Inwestycja, która cały czas przyprawiała nas o drżenie serca, że sąsiednie kamienice mogą być w jakiś sposób naruszone. Ato mamy to już za sobą. Teraz czekamy na wypełnienie tego obiektu sprzętem, a potem na wielkie wydarzenia kulturalne, których w tym miejscu jesteśmy spragnieni – powiedział.
Senator Krzysztof Słoń zauważył, że teatr po zakończeniu remontu może wydawać się całkowicie nowym miejscem.
– Wchodząc tu można w pierwszej chwili odnieść wrażenie, że to inny teatr. Czekam z niecierpliwości, aż cały zespół tej placówki na nowo rozpocznie pracę w tym miejscu by na nowo ożył duch tego miejsca. Po to aby spragnieni sztuki widzowi mogli się tutaj odnaleźć i nauczyć tego teatru od nowa – wskazuje.
Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz również uważa, że każda inwestycja w sztukę stanowi ważny element kształtowania społeczeństwa.
– Dlatego teatry, opery, to co człowiek robi w imię sztuki stanowi uzupełnienie człowieczeństwa. Cieszę się, że Kielce sprostały temu zadaniu. Teatr musi się rozwijać, tak jak rozwija się sztuka i ludzie. Doskonale to rozumiemy i w sposób harmonijny potrafimy łączyć to co jest tradycją tego miejsca z czym to miejsce za chwilę się stanie. A lada moment będzie to najnowocześniejszy teatr w Polsce, ale myślę, że i w Europie – mówi.
Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ocenił, że przebudowa obiektu postępuje w zadowalającym tempie. Jak przyznaje prace najdłużej dotyczyły budowy sceny.
– To tu dokupiliśmy sąsiednią kamienicę i w międzyczasie pojawiły się drobne opóźnienia. Wnętrza zaprojektowaliśmy wcześniej, architekci w ramach nadzoru autorskiego pilnują by zostało to właściwie wykonane. Teraz walczymy z czasem by jak najszybciej otworzyć teatr dla widzów – wyjaśnia.
O tym, że teatr będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju świadczyć będą zastosowane w budynku rozwiązania.
– Są dwie zapadnie, scena jest obrotowa, mamy nowoczesny oświetlenie, a dźwięku będzie immersyjny, czyli że dźwięk będzie otaczał widzów. W skali tego budynku pomieścimy najwięcej technologii ile się tylko da – tłumaczy.
Szczepan Wroński z pracowni projektowej WXCA przypomniał, że prowadzona modernizacja pozwoliła na stworzenie obiektu unikalnego i najnowocześniejszego teatru w skali Polski.
– Wszystko to miało na celu stworzenie obiektu, który będzie funkcjonował przez kolejne 140 lat właśnie w unikalnej formie. Miejsca przyciągającego widzów z całego kraju. Dla nas jest to szczególny moment, bo zamykamy część budowlaną, a zaczynamy wykańczanie budynku. Teraz najważniejsze będzie przygotowanie budynku na jak najwyższym poziomie – zaznaczył.
Pierwszy spektakl w wyremontowanej siedzibie zaplanowany jest na 6 stycznia 2024 roku.