Połączenie sprawdzianu z ortografii z promocją wiedzy o historii najnowszej – taki cel ma Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Rozpoczęła się jego 11. edycja. Szkoły mogą się zgłaszać do 25 września.
Jak wyjaśnia Łukasz Kwiecień z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, rywalizacja jest kilkuetapowa.
– Logistycznie jest to dość duże przedsięwzięcie, ponieważ w dwóch ostatnich edycjach wzięło udział 6946 świętokrzyskich uczniów. W etapie szkolnym, przynajmniej jedna polonistka musi powołać komisję szkolną, która wyłania swoich zwycięzców, ci najlepsi wezmą udział w etapie wojewódzkim. Ten będzie miał miejsce w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. Laureaci spotkają się podczas gali, która jest planowana na 16 listopada – mówi.
Szkoły mogą się zgłaszać do poniedziałku, 25 września. Etap szkolny odbędzie się 27 września, a etap wojewódzki – 26 października.
Łukasz Kwiecień zwraca uwagę na zawartość tekstów, z jakimi zmierzą się uczestnicy dyktanda.
– Mogę zapewnić, że będzie to gratka dla miłośników języka ojczystego i najnowszej historii polski. Dyktando będzie opisywało miejsca, zdarzenia, ważnych ludzi, którzy zasłużyli się dla niepodległości Polski – zapowiada.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.dyktandoniepodleglosciowe.pl. Dla uczestników przewidziano trzy kategorie wiekowe: klasy IV-VI szkoły podstawowej, VII-VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowe.
Organizatorami XI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” są: Fundacja „Zawsze Warto”, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, a partnerem Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach. Zostało objęte honorowym patronatem świętokrzyskiego kuratora oświaty oraz marszałka województwa świętokrzyskiego.