24 nowotwory złośliwe na wczesnym etapie i 37 nowotworów niezłośliwych w obrębie głowy i szyi wykryli specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Przez ostatnie pięć lat szpital realizował projekt, w ramach którego przebadano 12 tys. 400 osób.
Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii, Głowy i Szyi w ŚCO przypomina, że badania profilaktyczne powinny wykonywać osoby zdrowie, a koniecznie już pacjenci, którzy mają objawy choroby.
– Objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u laryngologa to trwająca dłużej niż trzy tygodnie chrypka, zaburzenia połykania, ból przy połykaniu, owrzodzenia jamy ustnej, plamy na języku, czy guz na szyi. Tu podkreślam, że guz na szyi, to już nie jest ostrzeżenie, a czerwona lampka. Jeżeli rak jest już zaawansowany, nie możemy wykluczyć jego przerzutów. Objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u laryngologa, to również takie, jak przy infekcji, trwające dłużej niż trzy tygodnie. Jeżeli nie znikają pomimo naszego w miarę dobrego samopoczucia, wówczas koniecznie powinniśmy się zgłosić do lekarza – przestrzega Sławomir Okła.
Operację usunięcia guza krtani przeszedł w marcu tego roku Jacek Rafalski. Jak mówi, pierwsze objawy choroby, m.in. nieustająca chrypka, pojawiły się u niego siedem miesięcy od diagnozy.
– Przeszedłem bardzo poważną operację. Guz był wielkości 11 milimetrów i już bardzo przeszkadzał mi w mowie. Gdy usłyszałem diagnozę nogi się pode mną ugięły, bardzo się bałem. Lekarze mówili, że nie wolno się poddawać i udało mi się – mówi z uśmiechem Jacek Rafalski.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia podkreśla, że badania są najlepszą formą profilaktyki.
– 60 proc. nowotworów w obrębie głowy i szyi dzięki programowi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zostało wykryte we wczesnym stadium choroby. Dlatego tym bardziej apeluję i zachęcam do zgłaszania się na badania profilaktyczne – dodał Marek Bogusławski.
Bezpłatne badania nasofiberoskopem w obrębie głowy i szyi będą wykonywane jutro (20 września) w godz. 8.00 – 14.00 w Poradni Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, która znajduje się na parterze w budynku głównym szpitala. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 41 36 74 293.
Nasofiberoskopia to niebolesne, krótkie badanie polegające na obejrzeniu górnych dróg oddechowych przy pomocy wziernika z kamerką.