Policja apeluje do właścicieli psów o ich właściwe pilnowanie. Tylko w niedzielę, 17 września do Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach trafiło troje dzieci pogryzionych przez te czworonogi – informuje Anna Mazur – Kałuża, rzecznik lecznicy na Czarnowie.
Agnieszka Grabka, psycholog zwierząt i behawiorystka zaznacza, że pies, tak jak człowiek, ma swoje potrzeby, które muszą być zaspokajane. Po pierwsze, chodzi o poczucie bezpieczeństwa.
– Psa nie należy traktować jak dziecka. Jeżeli naszego pupila nie traktujemy jak psa, wówczas nie zaspokajamy jego podstawowych psich potrzeb. To potrzeba bezpieczeństwa, własnej przestrzeni oraz możliwość ruchu, czyli tzw. wybiegania się. One chcą poznawać świat, rozwijać swój mózg, a nie tylko wegetować na naszej kanapie, bądź w budzie na podwórku lub w kojcu – mówi Agnieszka Grabka.
Posiadanie psa wiąże się z odpowiedzialnością za niego. W przypadku, gdy zwierzę kogoś pogryzie, to właśnie właściciel ponosi skutki prawne – przypomina mł. asp. Maciej Ślusarczyk z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
– Czasami możemy spotkać się z poszarpaniem ubrania, ze zniszczeniem odzieży i oby tylko takie przypadki, jeśli już muszą się zdarzać, się zdarzały. Są jednak i takie sytuacje, gdy ktoś doznaje ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Wówczas ta odpowiedzialność jest znacznie większa – przestrzega Maciej Ślusarczyk.
W przypadku złego pilnowania swojego czworonoga, policja może nałożyć mandat na jego właściciela, bądź opiekuna do tysiąca złotych. Gdy natomiast w wyniku napadnięcia człowieka przez psa człowiek odniesie obrażenia, wówczas sprawa może być skierowana do sądu i to on ustala wysokość kary.
Posiadanie ras uznanych za groźne, takich jak rottweiller, czy buldog amerykański – wymaga zezwolenia wydawanego przez władze gminy.