„Wieś polska podczas II wojny światowej – rok 1943 na polskiej wsi” – to tytuł ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbędzie się w Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie i w Przystanku Historia IPN w Kielcach.
Przez dwa dni będzie można wysłuchać 20 referatów historyków z całego kraju, informuje dr Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
– Historycy będą omawiać również mniej znane zbrodnie popełnione przez Niemców na terenie Kielecczyzny. To będzie też stanowiło kolejny krok, aby w latach następnych lokalne społeczności mogły się włączyć w upamiętnienie swoich przodków, którzy w barbarzyński sposób byli mordowani przez okupanta niemieckiego – wyjaśnia.
Celem konferencji jest przedstawienie w szerokim kontekście historycznym oraz społecznym, losów ludności zamieszkującej obszary wiejskie w okresie II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem zbrodni niemieckich popełnionych w 1943 roku.
Prelegenci przedstawią m.in. problematykę mało znaną, czyli przebieg wysiedleń ludności wiejskiej pod tworzone poligony wojskowe, wieś polska staje się zapleczem dla organizacji konspiracyjnych (m.in. BCh), a także miejscem świadczenia różnych form pomocy. Przedstawione zostaną jednostki policyjne i wojskowe, które realizowały akcje represyjne na polskiej wsi. Oprócz udziału niemieckich zmotoryzowanych oddziałów żandarmerii, zostanie poruszony temat wojsk węgierskich i ich stosunku do polityki terroru stosowanej wobec Polaków oraz eksterminacji Polaków na terenach dzisiejszej Białorusi.