Od 1 listopada z programu profilaktyki raka piersi będzie mogło skorzystać więcej kobiet. Decyzją Ministerstwa Zdrowia, badanie mammograficzne będą mogły wykonać panie w wieku 45-74 lat. Obecnie z możliwości tej korzystają osoby między 50 a 69 rokiem życia.
Dr Piotr Kędzierawski, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej oraz koordynator zespołu do spraw diagnostyki i leczenia raka piersi podkreśla, że to dobra decyzja, między innymi z tego powodu, iż na nowotwory piersi choruje coraz więcej kobiet po 70 roku życia.
– Starsze pacjentki rzadziej zgłaszają się do lekarza i niestety często jest to już ten etap, że choroba jest w zaawansowanym stadium, trudniejszym do wyleczenia. Do tego starsze osoby mają wiele chorób współistniejących i leczenie jest bardziej obciążające – mówi dr Piotr Kędzierawski.
Tłumaczy, że mammografia ma za zadanie wykryć chorobę w stadium przedklinicznym, czyli takim kiedy guz jeszcze nie jest wyczuwalny, ani przez samą pacjentkę, ani przez lekarza. Jak podkreślają specjaliści, im choroba wcześniej wykryta, tym większa szansa na skuteczne wyleczenie.
Dr Tomasz Dróżdż, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że mammografia, to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i trwające krótko.
– To bardzo precyzyjne badanie, dzięki któremu lekarz widzi bardzo wiele, nawet drobnych zmian. Chodzi zarówno o zmiany przednowotworowe, jak i nowotworowe – tłumaczy dr Tomasz Dróżdż.
Dodaje, że w przypadku zmian nowotworowych wykonywany jest jeszcze rezonans magnetyczny. Raka piersi można wykryć także wykonując badanie USG, ta forma diagnostyki wykonywana jest częściej u młodych pacjentek.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną prawie 14 proc. zgonów. Na nowotwory piersi najczęściej chorują panie miedzy 55 a 70 rokiem życia. Rak ten może wystąpić także u młodych kobiet w bardzo agresywnej postaci.
Od 1 stycznia przyszłego roku, do programu profilaktyki raka piersi będą także włączone kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi.