„Czas Superbohaterów II – w hołdzie ofiarom pacyfikacji Michniowa” – to tytuł koncertu, który odbędzie się 4 października o godzinie 10.00 i 13.00 na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Historia sprzed 80 lat zostanie pokazana w nowoczesny sposób, a fakty z przeszłości będą się mieszać z teraźniejszością.
– Chcieliśmy trafić do serc, umysłów, wpłynąć na sposób myślenia młodych ludzi – mówią Łukasz Sobieraj i Paweł Szcześniak z Fundacji Scyzoryki, organizatorzy widowiska.
Podczas spektaklu wystąpią młodzi aktorzy z Kielc i województwa świętokrzyskiego, którzy w interesujący sposób zaprezentują widzom wydarzenia z pacyfikacji Michniowa, jak również tło historyczne tego wydarzenia.
Paweł Szcześniak z Fundacji Scyzoryki podkreśla, że jest to to spektakl multimedialny.
– Spektakl zawsze się kojarzy ze scenkami aktorskimi, które oczywiście są, bo w ten sposób są pokazane najważniejsze wydarzenia z czasów II wojny światowej na ziemi świętokrzyskiej, w których udział brali partyzanci. W przedstawieniu uczestniczy prawie 30 aktorów, gdzie ta czasoprzestrzeń naprawdę mocno się zakrzywia i oddziałuje na wyobraźnię,
W spektaklu zawsze znajdują się sceny aktorskie, które naturalnie odgrywają kluczową rolę. To dzięki nim możemy przybliżyć najważniejsze wydarzenia z czasów II wojny światowej na ziemi świętokrzyskiej, w których brali udział partyzanci. W przedstawieniu weźmie udział prawie 30 aktorów. Będzie jedna scena charakterystycznym dla filmów Quentina Tarantino. Tutaj czasoprzestrzeń zostanie mocno zakrzywiona, oddziałując na wyobraźnię widza, będzie także slow motion rodem z „Matrixa” – zapowiada.
Sceny aktorskie będą przeplatane pieśniami partyzanckimi przygotowanymi w nowych współczesnych aranżacjach. Tradycyjne utwory zaprezentowane będą w różnych stylistykach muzycznych, wśród których nie zabraknie również bardzo modnych obecnie akcentów hip-hop’owych. Pojawią się takie przeboje, jak np. „Deszcz, jesienny deszcz”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” czy wielki przebój Czerwonych Gitar „Biały krzyż”.
Kolejnym ważnym elementem spektaklu będą prezentacje filmowe oparte na materiałach archiwalnych, na które składają się relacje świadków, zdjęcia, mapy, fotokopie dokumentów, uzupełnione o komentarz lektora opisujący najważniejsze fakty z życiorysów bohaterów spektaklu.
Organizatorzy widowiska położyli silny akcent na warstwie artystycznej, ale jeszcze większy na sferze edukacyjnej. W czasie spektaklu będą wyświetlane filmy dotyczące samych partyzantów, jak i pokazujące sytuacje, które działy się w Górach Świętokrzyskich. Łukasz Sobieraj przyznaje, że sięgnęli po zróżnicowane środki artystyczne, by w sposób jak najbardziej dynamiczny i zróżnicowany przedstawić to, co się działo kilkadziesiąt lat temu na Kielecczyźnie.
– Postanowiliśmy pomieszać rzeczywistości: tę historyczną i współczesną. Także w każdej scenie historycznej pojawiają się współcześni bohaterowie, ubrani współcześnie, tak jakby właśnie wrócili ze skateparku. W ten sposób chcemy pokazać młodym ludziom, że opowiadamy nie o jakiejś zamierzchłej historii, tylko by poczuli te emocje, że historia lubi się powtarzać. Choć my mamy nadzieję, że ta się nie powtórzy – podkreśla.
Paweł Szcześniak dodaje, że podczas spektaklu będzie się odbywał konkurs dla młodzieży szkolnej.
– Dwójki klasowe będą odpowiadały w czasie spektaklu na zagadnienia dotyczące partyzantki i pacyfikacji Michniowa. Oczywiście na końcu będą nagrody. Mało tego, cały spektakl poprzedzała akcja z ogólnopolskim konkursem plastycznym. Otrzymaliśmy ponad 100 prac. Wybraliśmy top 10 i oczywiście trójkę finałową, która zdobyła laury – zaznacza.
Spektakl przeznaczony dla widzów od 12 lat.
Bezpłatne zaproszenia na spektakl można zarezerwować do końca września, pisząc na adres mailowy: rezerwacja@czas-superbohaterow.pl lub telefonicznie w Fundacji „Scyzoryki”, tel. 601 130 004 lub 600 221 649.
Organizatorzy: Fundacja Scyzoryki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
Partnerzy: Muzeum Wsi Kieleckiej, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Urząd Miasta w Kielcach.
Patronat honorowy: poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” i jest częścią ogólnopolskich obchodów 80. rocznicy pacyfikacji Michniowa, jak również częścią obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.