W tym roku jesień astronomiczna i kalendarzowa przypada tego samego dnia – 23 września. O godzinie 8.50 Słońce wejdzie w punkt Wagi i półkula północna będzie już słabiej oświetlana niż południowa. Noce będą dłuższe niż dni.
Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, powiedział, że do końca września przeważać będzie letnia aura. Jak zaznaczył – tegoroczny wrzesień zapisze się w historii pomiarów IMGW jako ekstremalnie ciepły.
– Anomalia temperatury powietrza już w tym momencie wynosi 3,7 stopnia Celsjusza i to jest najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów meteorologicznych, czyli od ponad stu lat. Do tej pory najcieplejszym wrześniem był ten w roku 1999, i wtedy anomalia temperatury wynosiła 2,56 stopnia Celsjusza. Z nieco niższymi anomaliami zapisały się wrześnie w 1947 i 2006 roku – przekonywał Grzegorz Walijewski.
Pierwsza połowa jesieni ma być ciepła. Rzecznik IMGW nie wyklucza, że nawet w październiku temperatura może przekraczać 20 stopni.
– Na naszych mapach prognostycznych jesieni nie widać. W najbliższym czasie średnia temperatura cały czas utrzymywać się będzie na poziomie powyżej 15 stopni, a więc kryterium tej termicznej jesieni szybko nie zostanie spełnione- stwierdził.
Jak zaznaczył, w październiku nadal napływać będą cieplejsze masy powietrza i w całym kraju temperatura ma być wyższa od normy.
– Analizując ostatnie siedemdziesiąt lat, to przy takiej sytuacji, jaką mamy teraz, także w październiku termometry mogą wskazywać 22-24 stopnie, głównie w południowo-zachodniej i centralnej Polsce – dodał Grzegorz Walijewski.
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków bardziej deszczowe mają być listopad i grudzień.