To wyjątkowy dzień w życiu każdego żołnierza. Dziś (sobota, 23 września) elewi, którzy brali udział w szkoleniu w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyli przysięgę na sztandar Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Uroczystość odbyła się przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach.
Szeregowy Anna Kaniewska została wyróżniona za dobre wyniki w czasie kursu. Jak przyznaje, to dopiero początek jej przygody z wojskiem.
– Planuje związać się z wojskiem, kontynuując szkolenie na kursie podoficerskim. Myślę, że to dobry wybór. Chcę dalej doskonalić się w tym zawodzie – mówi.
Jak dodaje dzień przysięgi to wyjątkowy moment w życiu każdego żołnierza.
– To dzień kulminacyjny, w którym robimy podsumowanie dotychczasowego szkolenia. W tym dniu stajemy się żołnierzami i stajemy po stronie ojczyzny i jej dobra – dodaje Anna Kaniewska.
Pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach życzył żołnierzom przede wszystkim wytrwałości w realizacji planów.
– Życzę im tego, aby się nie poddawali. Jeżeli coś pójdzie nie tak, nie powinni rezygnować, a iść dalej. Wojsko Polskie jest bardzo dobrym pracodawcą, który daje stabilność zatrudnienia, a także możliwość rozwoju na krajowych i zagranicznych kursach – zauważa Adam Włoczewski.
Senator PiS Jarosław Rusiecki, szef senackiej komisji obrony narodowej informuje, że to szósty turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w tym roku.
– Ci żołnierze przyczyniają się do poniesienia bezpieczeństwa w naszym kraju. Zadanie, które zostało postawione przez siłami zbrojnymi zakłada zbudowanie armii na poziomie 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej – przypomina parlamentarzysta.
– Warto było wziąć udział w tym wydarzeniu i tym samym zaświadczyć, że jest się murem za polskim mundurem – podkreśla senator PiS Krzysztof Słoń.
– Budujemy silną oraz skuteczną armię – podkreśla wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.
– Budujemy ją poprzez ochotników, którzy chcą w niej służyć. Budujemy ją również przez bardzo duże zakupy nowoczesnego sprzętu
Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc zauważa, że przysięga odbyła się w wyjątkowym dla miasta miejscu.
– Wojewódzki Dom Kultury, kiedyś Dom Przysposobienia Obronnego był zakładany jeszcze w czasach marszałka Józefa Piłsudskiego. To adekwatne miejsce na tego typu uroczystości. Kielce znane są z tego, że to właśnie tu szkoleni są żołnierze, którzy później dbają o pokój na całym świecie – dodaje Marcin Chłodnicki.
Przysięgę złożyło 130 elewów. Po przysiędze mogą rozpocząć szkolenie specjalistyczne. Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z tą formacją powinien zgłosić się do najbliższego wojskowego centrum rekrutacji.