Polska jest jednym z europejskich i światowych liderów w produkcji i wykorzystaniu wodoru – powiedziała podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego – Nowa Energia, minister Anna Moskwa.
Szefowa resortu klimatu i środowiska wzięła udział w dyskusji dotyczącej odnawialnych źródeł energii pozyskiwanych między innymi z atomu, słońca wiatru i wodoru.
– W porównaniu do innych zielonych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, czy farmy wiatrowe, wodór jest mało znany, dlatego wciąż trzeba o nim dużo mówić i edukować społeczeństwo. Dzisiejsze spotkanie w Kielcach to dobra okazja do promocji Centralnej Doliny Wodorowej, która 12 października zostanie oficjalnie zawiązana. Będzie ona działać na terenie trzech województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego i łódzkiego, co jest rzadkością, ponieważ zazwyczaj tego typu przedsięwzięcia są realizowane na potrzebny tylko jednego regionu. To także zachęta dla przedsiębiorców i instytucji nie tylko z regionu do tego, aby dołączyć do tej inicjatywy – dodaje.
Anna Moskwa podkreśla, że powstanie Centralnej Doliny Wodorowej to duża szansa na rozwój dla województwa świętokrzyskiego.
– Cieszymy się, że ta inicjatywa powstała. Industria, kiedy jeszcze mało kto myślał o wodorze w Polsce, zaktywizowała wiele podmiotów i zachęciła do współpracy. Dobrze, że ta dolina właśnie tutaj powstaje. To region z dużymi potrzebami energetycznymi, w którym rozwija się przemysł. Dynamicznie rozwija się rynek odnawialnych źródeł energii, dobrze aby to właśnie tutaj funkcjonowała centrala wodorowa – ocenia.
Minister klimatu i środowiska podkreśla, że autobusy wodorowe, produkowane w Polsce stają się coraz powszechniejsze. Tego typu pojazdy są także coraz częściej eksportowane za granicę. Jak stwierdziła, Polska jest obecnie liderem transportu wodorowego, co jest powodem do dumy.
Szczepan Ruman, prezes prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, podkreśla, że oficjalne powołanie Centralnego Klastra Wodorowego odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury w czwartek, 12 października.
– Obecnie w przedsięwzięcie zaangażowanych jest 70 podmiotów. Bardzo się cieszymy, że ta inicjatywa powołana w 2021 roku jako klaster przekształca się w dolinę – dodaje. Jak podkreśla, pozyskanie paliwa wodorowego jest w tym momencie wciąż innowacyjnym przedsięwzięciem.
W wydarzeniu wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści. Jak mówi wiceminister sporu i turystyki Anna Krupka, odnawialne źródła energii mają bezpośredni wpływ na życie codzienne mieszkańców.
– Dzięki temu przyczyniamy się do ograniczenia emisji i ochrony środowiska. Ma to także bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Badania pokazują, że ze względu na choroby, wynikające z nadmiernej emisji, każdego roku umiera nawet 40 tys. Polaków. Poprzez odnawialne źródła energii nie tylko oszczędzamy, ale także dbamy o zwiększenie komfortu życia mieszkańców – dodaje.
Jak mówi poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik ostrowieckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, czysta energia wodorowa jest przyszłością dla gospodarki, ale także przejawem troski o środowisko ze względu na niską emisję.
– Musimy promować wytwarzanie energii w sposób czysty i bezpieczny, dlatego przyszłością mogą być nie samochody elektryczne, ale wodorowe. Energia wytwarzana w ten sposób będzie niezwykle istotna nie tylko dla przemysłu, ale i mieszkańców – ocenia.
Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, dążenie do niezależności energetycznej Polski jest możliwe m.in. dzięki rozwojowi nowych technologii i dywersyfikacji dostaw paliw oraz rozwoju technologii paliw przyszłości.
– To między innymi pozyskiwanie energii z wodoru, które jest szansą dla takich regionów jak województwo świętokrzyskie. To łączenie potencjałów naukowych i finansowych już niebawem przyniesie wymierne efekty. Dobrze, iż polski rząd mocno postawił na pozyskiwanie energii z atomu i konwencjonalnych elektrowni jak również SMR-ów. Dobrze również, że wciąż dysponujemy zasobami węgla. To daje poczucie bezpieczeństwa w czasach kryzysów ekonomicznych, związanych m.in. z wojną czy pandemią – podkreślił parlamentarzysta.
W wydarzeniu wziął także udział poseł Michał Cieślak z partii Republikanie. Parlamentarzysta był jednym z uczestników dyskusji dotyczącej wpływu rządowych dotacji na rozwój samorządów. Jak podkreśla debata była niezwykle interesująca.
– Do samorządów trafiło ponad 5 mld złotych z takich programów jak np. Polski Ład, na realizację wielu przedsięwzięć. To nie tylko zadania infrastrukturalne, takie jak drogi i chodniki, ale również takie miejsca jak boiska, szkoły, żłobki i przedszkola, ale także ośrodki zdrowia czy świetlice. Dzięki temu Polska powiatowa stale pięknieje. Wspieranie małych ojczyzn jest priorytetem naszego rządu – dodaje.
Regionalne Forum Ekonomiczne – Nowa Energia potrwa do środy. Organizatorami przedsięwzięcia są Echo Dnia i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.