Hubertus Świętokrzyski wraca do Parku Etnograficznego w Tokarni. 14. edycja tego wydarzenia rozpocznie się w niedzielę, 1 października, o godz. 13.00 uroczystą mszą.
Jak podkreślił Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Hubertus Świętokrzyski odbędzie się po trzyletniej przerwie.
– To już jest 14. edycja tego wydarzenia, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach, promującego łowiectwo jako jedną z form ochrony przyrody, prezentującego współpracę myśliwych i rolników na rzecz ochrony bioróżnorodności tej pięknej przyrody, która nas otacza – powiedział.
Jarosław Mikołajczyk, łowczy kieleckiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego przypomniał, że pierwszy Hubertus Świętokrzyski odbył się 17 lat temu właśnie w Tokarni. Podkreślił, że tegoroczna edycja jest szczególna z kilku powodów.
– Ponieważ po trzech latach wracamy nie tylko z Hubertusem Świętokrzyskim, ale też wracamy do Tokarni, do najlepszego miejsca, w jakim taka impreza mogłaby się odbywać. To miejsce wyjątkowe, nie tylko ze względu na walory kulturowe, ale także niepowtarzalnego klimatu, którego nie ma nigdzie indziej. Trzecia rzecz, dla nas bardzo ważna, że ta impreza odbywa się roku 100-lecia istnienia Polskiego Związku Łowieckiego. W 1923 roku powstał Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, który jest podwaliną dzisiejszego Polskiego Związku Łowieckiego. Przez 100 lat myśliwi działają w tak zorganizowany sposób – zauważył.
Łowczy zwrócił uwagę, że ta impreza jest skierowana do mieszkańców regonu, którzy mają okazję poznać kulturę i tradycję łowiecką.
– Święto myśliwych odbywa się 3 listopada, bo wtedy przypadają imieniny św. Huberta – naszego patrona, patrona leśników oraz jeźdźców. Hubertus to impreza dla mieszkańców regionu, ale także wielu osób, którzy przejeżdżają z wielu innych regionów w kraju. Na tej imprezie pokazujemy naszą kulturę, naszą tradycję. Myślistwo i łowiectwo to nie tylko polowanie. Zarządzanie populacjami zwierzyny łownej, które poleciło nam państwo jest tylko elementem. Posiadamy swoją tradycję i kulturę, które są zapisane w historii naszej ojczyzny, w literaturze, muzyce, sztuce – stwierdził.
XIV Hubertus Świętokrzyski rozpocznie msza hubertowska, do której oprawę muzyczną przygotował Zespół Reprezentacyjny Polskiego Związku Łowieckiego. Jak dodaje Jarosław Mikołajczyk, grupa ta około godz. 14.40 wystąpi z koncertem muzyki dworskiej, myśliwskiej.
– Będą prezentowane psy myśliwskie, pokazana zostanie najstarsza forma łowiectwa, a więc ptaków łowczych drapieżnych, z którymi polowali nasi pradziadowie. Będzie także gonitwa za lisem, ponieważ Hubertus to również święto jeźdźców – wymienił.
Nie zabraknie strawy dla ciała, a uczestnicy znajdą ją w miejscu oznaczonym napisem „Dzika uczta”. Łowczy zapowiedział, że ta strefa będzie się znajdowała obok spichlerza ze Złotej i można tam zaglądać od godz. 15.00.
– Zapraszamy na degustację prawdziwych potraw z dziczyzny. Będzie to nie tylko pieczony dzik, ale też gulasz z jelenia, strogonow z sarny, żur myśliwski, będą wyroby, które będą serwować koła łowieckie zrzeszone w naszym okręgu. Będzie również stanowisko zarządu okręgowego i przy nim poczęstunek dla dzieci na słodko, ponieważ jeden z naszych myśliwych jest bardzo dobrym piekarzem. Będzie serwował bułki z jagodami i z serem – zdradził.
Dla dzieci przygotowano konkurs „100 zabawek na stulecie Polskiego Związku Łowieckiego”. Pracownicy związku rozmieszczą na terenie Tokarni sto numerków z logiem PZŁ w taki sposób, by dzieci nie miały problemów z ich znalezieniem. Dziecko, które taki numerek znajdzie, otrzyma zabawkę.
Impreza potrwa do godz. 18.00.