20 października zostanie otwarta SOWA, czyli małe Centrum Nauki Kopernik w Końskich. W przyszłym tygodniu na miejsce ma dotrzeć wyposażenie interaktywnego centrum. Burmistrz Krzysztof Obratański przyznaje, że odnowiony budynek dawnej stolarni gotowy był już w lipcu, ale z przyczyn niezależnych od gminy, wyposażony zostanie dopiero teraz.
– 2 października przyjeżdżają do nas samochody ciężarowe z wyposażeniem, które na miejscu będzie montowane i ustawiane. Temu procesowi towarzyszyć będzie ostateczne szkolenie pracowników. Chodzi o to, by można było zaoferować pełną obsługę tego minicentrum – mówi.
Włodarz informuje, że w koneckim centrum nauki będzie miejsce ze stałą ekspozycją, wypełnione interaktywnymi urządzeniami, ale także warsztat.
– W muzeum będziemy mieli logiczny ciąg rozwojowy, gdzie dzieci będą mogły się uczyć podstaw mechaniki, fizyki, tego co jest w ofercie Centrum Nauki Kopernik. Potem przejdą do maszyn i urządzeń – zapowiada.
Sala o powierzchni 228 metrów kwadratowych będzie tymczasową lokalizacją SOWY. Docelowo, za 2 lata przeniesiona zostanie do muzeum w Sielpi, które obecnie jest w trakcie remontu.
Więcej szczegółów na temat ekspozycji przedstawia Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik. Jak mówi, w każdej placówce jest wystawa i majsternia. Wystawa składa się z 25-28 eksponatów, w zależności od dostępnego miejsca i zawiera najlepsze produkty Centrum Nauki Kopernik, umożliwiające samodzielne eksperymenty.
– Jest obrotowy stolik, na którym obserwujemy jak toczą się obiekty o różnej masie i kształcie. Są kolorowe cienie powstające z mieszania różnych barw. Jest zjeżdżalnia, po której przedmioty poruszają się z różną prędkością. Wystawa umożliwia też samodzielne eksperymentowanie, bo można na różne sposoby podchodzić do wystawionych eksponatów – wyjaśnia.
Z kolei w majsterni, młodzi eksperymentatorzy mają do wykonania różne wyzwania. To miejsce warsztatowe ze stolikami i krzesełkami.
– W pudełkach znajdują się akcesoria oraz delikatne wskazówki, bo te zadania wymagają samodzielności, np. trzeba ułożyć wieżę, która musi utrzymać ciężką kulkę. Wieżę ułożyć można na bardzo wiele różnych sposobów – opowiada.
W Polsce funkcjonuje już 17 centrów SOWA, m.in w Starachowicach i Ostrowcu-Świętokrzyskim.