„Pelikan” z Teatru Miejskiego w Wilnie był pierwszym spektaklem pokazanym podczas trwającego od poniedziałku 5. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.
Sztuka szwedzkiego pisarza Augusta Strindberga stała się bazą dla twórców przedstawienia o tym samym tytule. To opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie, na czele której stoi owdowiała, despotyczna matka – tyranka Elise. Tę familię tworzą też jej syn, córka wraz z narzeczonym. Pojawia się również służąca Margret.
W czasie przedstawienia padają znamienne słowa wypowiadane przez dzieci, o tym, że matka woli żyć w zmyślonym świecie, a nie w tym prawdziwym. I rzeczywiście, widzowie stają się świadkami jej projekcji, w których np. jest gwiazdą programu typu talk-show, albo przebiera się za montera kablówki.
Choć w tym spektaklu właściwie nic nie jest tak, jak być powinno. W rolę matki i służącej wcielają się mężczyźni, ale mówiąc o sobie operują żeńskimi zaimkami. W ten sposób reżyser Naubertas Jasinskas nadaje tej historii uniwersalnego charakteru. Te zabiegi zmierzają do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jaka jest współczesna rodzina.
Momentami bywa gęsto od emocji, ale w spektaklu nie brakuje scen humorystycznych. Poczuciem humoru na pewno jest obdarzony narrator, który jest przewodnikiem po świecie bohaterów, wyjaśnia, kto jest kim. Nie brakuje improwizacji, a w jednej z nich aktorzy nawet próbują mówić po polsku.
Próbują, bo spektakl jest grany w języku litewskim oraz w języku angielskim. Dla festiwalowej widowni przygotowano tłumaczenia w języku polskim oraz angielskim.
Jak wyjaśnia Marcin Zawada, dyrektor artystyczny Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego, litewski spektakl, który miał premierę 8 marca 2022 roku to ważna pozycja.
– Przywozimy do Kielc takie spektakle, które wstrząsają, dają do myślenia, które są powodem do dyskusji. Bardzo się cieszę, że udało się sprowadzić spektakl, który na Litwie został okrzyknięty najlepszym spektaklem sezonu. Był grany głównie po litewsku, więc bałem się, że publiczność będzie miała problem z czytaniem napisów, ale myślę, że tak nie było, bo reakcje na sali były fantastyczne – ocenia.
W środę, 27 września, o godz. 19.00, na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury pokazany zostanie kolejne przedstawienie. Marcin Zawada zapowiada, że tym razem będzie to propozycja przygotowana przez Teatr Współczesny w Szczecinie.
– Gości on po raz drugi na naszym festiwalu. Tym razem ze „Spartakusem. Miłość w czasach zarazy”. To spektakl, o którym było głośno od razu po premierze. Bardzo dobre recenzje, bardzo dużo dobrych opinii. Podoba się nie tylko w Szczecinie, bo już zdążył być na kilku festiwalach i tam też zawojował publiczność, ale temat niełatwy – psychiatria dziecięca – zapowiada.
Przedstawienie trwa 120 min. Po jego zakończeniu zaplanowano spotkanie z twórcami.
PROGRAM
25 września – 11 października 2023
SPEKTAKLE
SCENA TYMCZASOWA TEATRU PRZY WDK
27.09 godz. 19.00
SPARTAKUS. MIŁOŚĆ W CZASACH ZARAZY reż. Jakub Skrzywanek
Teatr Współczesny w Szczecinie
po spektaklu spotkanie z twórcami
DUŻA SCENA KCK
29.09 godz. 19.00
TRZY EPIZODY Z ŻYCIA RODZINY reż. Markus Öhrn
Nowy Teatr, Warszawa
po spektaklu spotkanie z twórcami
SCENA TYMCZASOWA TEATRU PRZY WDK
30.09 godz. 18.00
MÓJ ROK RELAKSU I ODPOCZYNKU reż. Katarzyna Minkowska
Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, Warszawa
po spektaklu spotkanie z twórcami
DUŻA SCENA KCK
2.10 godz. 20.00
MAŁA W CIEMNYM LESIE reż. Pantelis Dentakis
Les Visiteurs du Soir, Black Forest, Polychoros KET, Teatr Neos Kosmos w Atenach
SCENA TYMCZASOWA TEATRU PRZY WDK
1.10 godz. 19.00 SPEKTAKL
ALE Z NASZYMI UMARŁYMI reż. Marcin Liber
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
SCENA TYMCZASOWA TEATRU PRZY WDK
4.10 godz. 19.00
MAŁA PIĘTNASTKA – LEGENDY POMORSKIE reż. Tomasz Man
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
po spektaklu spotkanie z twórcami
SCENA TYMCZASOWA TEATRU PRZY WDK
5.10 godz. 18.00
MELODRAMAT reż. Anna Smolar
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
po spektaklu spotkanie z twórcami
DUŻA SCENA KCK
6.10 godz. 18.00
ŻYWOT I ŚMIERĆ PANA HERSHA LIBKINA Z SACRAMENTO W STANIE KALIFORNIA reż. Łukasz Kos
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
SCENA TYMCZASOWA TEATRU PRZY WDK
9.10 godz. 19.00
JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ reż. Mateusz Pakuła
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach/Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
SCENA TYMCZASOWA TEATRU PRZY WDK
Spotkania po spektaklach poprowadzi Karolina Felberg – baczka literatury i krytyczka literacka, teatralna, filmowa, wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim, współpracowniczka „Kultury Liberalnej”, „Nowego Tygodnika Kulturalnego”, „Notatnika Teatralnego” oraz „Teatru”, autorka książek monograficznych i biograficznych, edytorka, redaktorka, autorka i wydawczyni audycji kulturalnej w Radiu Kapitał.
DEBATY
28.09 godz. 17.00
Teatr. Jak oni to robią? – DŹWIĘK
30.09 godz. 16.00
Teatr. Jak oni to robią? – SŁOWO
Kurator: Wojciech Szot
FOYER TEATRU PRZY WDK (wstęp bezpłatny)
CZYTANIA
25.09 godz. 18.00
„Niewolnicy modernizacji. Między pańszczyzną a kapitalizmem” Michała Narożniaka – czytanie performatywne w wykonaniu kieleckich aktorów, adapt. Jakub Zalasa, reż. Piotr Pacześniak
3.10 godz. 18.00
„Brylant” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk – czytanie performatywne w wykonaniu kieleckich aktorów, reż. Bartłomiej Kalinowski
8.10 godz. 18.00
„Gotki” Artura Pałygi – czytanie performatywne w wykonaniu kieleckich aktorów, reż. Patrycja Wysokińska
FOYER TEATRU PRZY WDK (wstęp bezpłatny)
Dramaty „Gotki” Artura Pałygi i „Brylant” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk powstały w ramach organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programu DRAMATOPISANIE. Środki na jego realizację pochodzą z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WARSZTATY
26, 27, 28.09 godz. 16.30-20.30
Warsztaty teatralno-psychologiczne „Sztukateria – drama i dres”, prowadzenie: psychoterapeutka Justyna Rutkowska i aktorka Joanna Kasperek
SCENA TYMCZASOWA TEATRU PRZY WDK
Koszt: 30 zł za trzy spotkania
Zapisy pod numerem: 41 344 75 00 (liczba miejsc ograniczona)
BENEFIS
11.10 godz. 18.00
Benefis z okazji 30-lecia pracy zawodowej Joanny Kasperek
SCENA TYMCZASOWA TEATRU PRZY WDK (wstęp za zaproszeniami)