W październikowych wyborach parlamentarnych w całym kraju utworzono 31 073 obwodów głosowania – wynika z informacji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. To o ponad 3 500 więcej, niż w wyborach do Sejmu i Senatu cztery lata temu.
W wyborach parlamentarnych w 2019 roku w całym kraju utworzono 27 415 obwodów głosowania. W tegorocznych wyborach będzie ich znacznie więcej – Polacy będą mogli oddać głos w 31 073 obwodach.
Jak przekazała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, 97 proc. obwodowych komisji wyborczych powołano w maksymalnym składzie i w całej Polsce w komisjach będzie pracować blisko 260 tys. osób. Podkreśliła, że w tym roku komitety wyborcze wykazały się aktywnością i nie było problemów z obsadzeniem obwodowych komisji wyborczych, co zdarzało się w poprzednich wyborach.
Liczba obwodowych komisji wyborczych zwiększyła się w związku z uchwaloną na początku roku nowelizacją Kodeksu wyborczego. Nowe przepisy zmieniły wielkość obwodów głosowania: w październikowych wyborach po raz pierwszy obwody mogą być tworzone w miejscowościach liczących powyżej 200 mieszkańców, w których nie było dotychczas siedziby obwodowej komisji wyborczej, a jest możliwość zorganizowania takiego lokalu. Dotychczas obwody obejmowały od 500 do 4 tys. mieszkańców.
Wyborcy przebywający poza Polską będą mogli oddać głosy w wyborach w jednym z 402 obwodów głosowania. Również za granicą liczba obwodów głosowania jest znacznie większa niż cztery lata temu; w 2019 roku głosowanie odbyło się w 320 obwodach.
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Tego samego dnia odbędzie się referendum ogólnokrajowe. Głosowanie będzie odbywało się w tych samych lokalach wyborczych, przy użyciu jednej urny.