Brak apetytu, przewlekłe zmęczenie i problemy ze snem – między innymi tak może objawiać się depresja. Policjanci, wspólnie z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia apelują do rodziców i nauczycieli o obserwowanie dzieci i reagowanie, gdy zauważą u nich objawy choroby.
W środę (27 września) w Kieleckim Centrum Kultury zainaugurowano program „Usłysz moje wołanie”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne nastolatków. Mł. asp. Małgorzata Pędzik z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zwraca uwagę, że młodzież często daje sygnały, o tym iż dzieje się coś złego, jednak nie każdy dorosły to dostrzega.
– W tej kampanii chcemy przekazać jak ważna jest rozmowa i umiejętność słuchania dzieci oraz ich akceptacja. Z niektórymi problemami dzieci nie są sobie w stanie sami poradzić – zauważa.
Policjanci przygotowali także specjalne broszury, w których wskazują jak należy rozmawiać z osobą chorą na depresję. Należy mówić: „Jestem przy tobie”, „Nie zostawię cię” oraz „Nie ma nic złego w proszeniu o pomoc”, zamiast „Myśl pozytywnie”, „Zastanów się, inni mają gorzej” i „Weź się w garść”.
W województwie świętokrzyskim działa kilka placówek, w których można uzyskać darmową pomoc psychologa. Małgorzata Kiebzak, dyrektor kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że w ostatnim czasie fundusz postawił sobie za cel zwiększenie pomocy dla osób z problemami psychicznymi a także dla tych, które nie odnajdują się w nowej rzeczywistości.
– W województwie świętokrzyskim funkcjonuje osiem miejsc pomocy dla młodych osób. Mogą zgłosić się tam do psychologa psychoterapeuty. Niestety tylko jeden ośrodek, który zapewnia opiekę pacjentom, którzy muszą być hospitalizowani. Mieści się przy ulicy Kusocińskiego w Kielcach – dodaje dyrektor NFZ.
Osoby, które potrzebują wsparcia mogą skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Aby porozmawiać ze specjalistą należy zadzwonić na infolinię 116 111.