15 października Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Będą mogli także wypowiedzieć się w ogólnokrajowym referendum. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21. Jak oddać ważny głos?
Karty do głosowania – do Sejmu i Senatu oraz w referendum ogólnokrajowym
W całym kraju w wyborach do Sejmu i Senatu będzie obowiązywała jednostronicowa karta do głosowania – na karcie będą umieszczone zarejestrowane w danym okręgu wyborczym listy kandydatów na posłów.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak powiedziała, że Państwowej Komisji Wyborczej zależało, aby karty wyborcze miały formę jednej kartki. Wskazała przy tym, że jednostronicowa karta do głosowania jest najlepsza zarówno dla wyborców z uwagi na małą liczbę głosów nieważnych, jak i dla komisji wyborczych, które liczą głosy.
W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów jest Częstochowa, zaś największym Warszawa – tu do zdobycia jest aż 20 mandatów. W Świętokrzyskiem wybierać będziemy 16 posłów.
Nazwiska kandydatów do Senatu również znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki. Senatorowie wybierani są w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.
Trzecią kartą, którą będzie można otrzymać 15 października w lokalu wyborczym będzie karta referendalna. Jak podkreśla PKW, głosowanie zostanie przeprowadzone przy użyciu jednej urny wyborczej, do której wrzucane są zarówno karty do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu, jak i karty do głosowania w referendum ogólnokrajowym.
Dlaczego karty do głosowania mają dziurki?
W lokalu wyborczym wyborca może głosować przy użyciu nakładki na kartę w alfabecie Braille’a. Po oddaniu głosu wyborca zobowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.
Jak oddać ważny głos?
W obwodowych komisjach wyborczych znajdują się stanowiska do oddawania głosów, dzięki którym można z zachowaniem zasad prywatności uzupełnić kartę zgodnie ze swoimi preferencjami wyborczymi.
Aby głos został uznany za ważny należy postawić znak „X” przy konkretnym nazwisku na karcie. Kodeks wyborczy określa, że znakiem tym są dokładnie dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Znak „X” powinien znaleźć się przy nazwisku jednego, wybranego kandydata, wyłącznie na jednej liście wyborczej. Jeśli znaków „X” jest więcej lub znaku „X” nie ma w ogóle, głos jest uznawany za nieważny.
Ostatnim krokiem jest złożenie karty wyborczej na pół i wrzucenie jej do urny.
Wybory 2023 – co trzeba mieć, żeby zagłosować?
Aby zagłosować należy posiadać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, książeczka wojskowa. Można również skorzystać z dowodu osobistego w aplikacji mObywatel. Wyjątkiem jest głosowanie za granicą – trzeba pokazać paszport albo dowód osobisty.
Wszystkie inne potrzebne materiały do głosowanie, w tym długopis, zapewni obwodowa komisja wyborcza.