Prawo udziału w referendum ogólnokrajowym, które odbędzie się 15 października, ma obywatel Polski, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.
Prawa udziału w referendum nie mają osoby:
- pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym;
- pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
- ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym.
Sejm znowelizował ustawę o referendum ogólnokrajowym. Dostosowała ona przepisy tak, aby referendum krajowe mogło odbyć się w tym samym terminie, kiedy wybory prezydenckie, parlamentarne lub do Parlamentu Europejskiego poprzez przede wszystkim ujednolicenie godzin głosowania, czyli w godzinach 7-21 (dotychczas głosowanie odbywało się w godz. 6-20).
Głosowanie w referendum
W referendum ogólnokrajowym, które odbędzie się 15 października 2023 roku, głosujący udziela odpowiedzi na postawione pytanie, stawiając znak „X” odpowiednio w kratce obok odpowiedzi pozytywnej „Tak” albo odpowiedzi negatywnej „Nie”.
Jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „X” w obu kratkach obok odpowiedzi na postawione pytanie lub nie postawiono znaku „X” w żadnej z kratek obok odpowiedzi na pytanie, głos uważa się za nieważny.
Warto pamiętać, że zniszczenie karty do głosowania podlega karze pozbawienia wolności. nie ma obowiązku pobierania wszystkich kart do głosowania i to wyborca zdecyduje, czy chce trzy karty. Jak powiedział sędzia Marciniak, na 15 października będą przygotowane trzy karty: do Sejmu, do Senatu i do referendum, a także jedna urna wyborcza.
Pytania w referendum ogólnokrajowym
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Uchwała nr 152/2023 PKW z dnia 4 września 2023 r. w sprawie wzorów karty do głosowania oraz nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 15 października 2023 r.
Załącznik nr 1 Karta do referendum 2023
Załącznik nr 2 Nakładka na kartę referendum 2023