Zablokowane wyjazdy z posesji, zniszczone zieleńce, chodniki oraz zajęte miejsca dla niepełnosprawnych. Kieleccy kierowcy, szukając miejsca do zaparkowania niejednokrotnie łamią przepisy. Kielecka straż miejska chce rozwiązać ten problem. Zamiast kar będzie jednak edukacja.
Komendant formacji, Aneta Litwin podkreśla, że kwestia prawidłowego parkowania dotyczy wszystkich użytkowników dróg publicznych. W tej chwili strażnicy będą chcieli dotrzeć do jak największej liczby kierowców poprzez kampanię informacyjną.
– Nie tylko służby są odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej i ruchu drogowym. Źle zaparkowane samochody stwarzają problemy dla miejskich służb, kartek pogotowia, sprawiają kłopoty z dojechaniem na czas na miejsce zdarzenia przez służby mundurowe – mówi.
Aneta Litwin podkreśla, że strażnicy mają zamiar edukować oraz uświadamiać kierowców o problemie złego parkowania.
– Będziemy rozmawiać z kierującymi samochodami oraz interweniować. Jednak podejmowane działania będą polegały na zwracaniu uwagi czy pouczeniach. W drugim tygodniu naszej kampanii pojawimy się w tych miejscach, w których to mieszkańcy zgłaszają najczęściej przypadki nieprawidłowego parkowania. Mamy też statystyki, które pokazują nam gdzie samochody są pozostawiane w niewłaściwy sposób. To centrum miasta, siedziby urzędów, placówki oświatowe. Tu będziemy bardziej represyjni z uwagi to, że tam może dochodzić do naruszeń, które mogą powodować sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu – wyjaśnia.
Trzeci etap kampanii to akcja informacyjna skierowana do dzieci i młodzieży.
– To oni będą ambasadorami naszej akcji „Prawidłowo parkujesz – prawo szanujesz”. Postaramy się, by językiem młodych ludzi dotrzeć do jak największej liczby osób posiadających prawo jazdy, funkcjonujących w przestrzeni publicznej Kielc albo ubiegających się o to aby zostać kierowcą – dodaje komendant.
Według danych przedstawionych przez Straż Miejską, największe problemy z parkowaniem występują w centrum Kielc. To także m.in. osiedle Czarnockiego, KSM, Ślichowice, a także główne arterie komunikacyjne. Tylko w okresie od stycznia do sierpnia tego roku strażnicy podjęli niemal 9 tys. interwencji drogowych, w tym przeszło 1 tys. dotyczyło niszczenia zieleńców przez źle zaparkowane pojazdy. W tym czasie nałożono prawie 3 tys. mandatów o wartości ponad 316 tys. zł.