„Sołtys – Zostań Ambasadorem Programu „Czyste Powietrze” – spotkanie z tego cyklu odbyło się dzisiaj (czwartek, 28 września) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipniku. Sołtysi z powiatu opatowskiego dowiedzieli się, w jaki sposób złożyć wnioski o dofinansowanie i wspólnie lepiej zadbać o środowisko.
Ryszard Gliwiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreślił, jak ważne jest, by edukować społeczność mniejszych miejscowości, jak korzystać z programu „Czyste Powietrze”.
– Chcemy zachęcić następną grupę społeczną do korzystania z programu, by wymienić swój stary kocioł grzewczy na nowoczesne źródło energii, czyli chociażby instalację fotowoltaiczną, ale też przekonać do termomodernizacji. Oczywiście na wszystkie te działania mieszkańcy mogą otrzymać dotację, nawet do 136 tys. zł – powiedział prezes.
Marek Samsonowski, honorowy sołtys Wąchocka przypomniał początek funkcjonowania programu, zainaugurowanego właśnie w tej miejscowości. Jako jeden z ambasadorów projektu zaznaczył, że jego wyniki mówią same za siebie.
– Przez te kilka lat to są bardzo poważne kwoty i duża liczba osób, które biorą udział w tym programie. Wystarczy trochę odwagi, nie ma się co bać wniosków. W każdym urzędzie gminy są pracownicy, którzy przekażą nam istotne informacje o programie. W razie wątpliwości możemy też wykonać telefon do Kielc bezpośrednio. Ja uważam, że warto korzystać z tego programu – mówił Marek Samsonowski.
Dariusz Zając, sołtys miejscowości Leszczków zauważył, że w mniejszych miejscowościach czasami trudno o dobre doinformowanie w kwestiach takich programów, a spotkanie w Lipniku rozwiało wiele wątpliwości.
– Samo biuro bardzo dobrze funkcjonuje, mamy tam przeszkolonych pracowników, ale myślę, że dzisiejsze spotkanie pozwoliło sołtysom dowiedzieć się więcej o programie, aby przekazać odpowiednie informacje mieszkańcom – zauważył sołtys.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki podkreśliła, że program „Czyste Powietrze” pozwala odpowiednio dbać o środowisko naturalne, a co za tym idzie o zdrowie mieszkańców.
– Program jest bardzo korzystny dla budżetów gospodarstw domowych. Zachęcamy dziś sołtysów do korzystania z niego i zachęcania mieszkańców małych miejscowości do zainteresowania się „Czystym Powietrzem”. Takie szkolenia są ważne, bo to sołtysi są idealnym pasem transmisyjnym między rządem, a mieszkańcami małych miejscowości. Potrafią skutecznie przekonać do korzystania z programu – zauważyła wiceminister.
Senator Jarosław Rusiecki zaznaczył, że każdy pojedynczy kawałek Polski wymaga pielęgnacji przyrody i powietrza.
– Wspieranie ekologii to zasługa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki dotacji z funduszu do instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, czy ekologicznego ogrzewania budynków możemy wspólnie zadbać o nasze zdrowe życie – powiedział senator.
Poseł Agata Wojtyszek podkreśliła, że program funkcjonujący już od 5 lat bardzo mocno ewoluował i zmieniał się, czego wynikiem jest prosty wniosek.
– Dbanie o „Czyste Powietrze” to przecież właśnie wymiana źródeł energii na te sprzyjające środowisku, wymiana okien, czy poszyć dachowych. Wynikiem takich działań są nasze lepsze warunki do życia i większe oszczędności. Więc prócz podstawowego założenia programu, dbamy też o element finansowy naszych gospodarstw domowych. Dzisiaj wychodzimy do sołtysów ze szkoleniami, z prezentacją programu. Takich spotkań w naszym kraju jest coraz więcej. Naszym zadaniem jest dotrzeć do każdego powiatu, a przede wszystkim do każdego sołtysa, bo to właśnie on zna potrzeby mieszkańców i wie, w jaki sposób z nimi rozmawiać – powiedziała posłanka.
Wójt Lipnika Andrzej Grządziel zaznaczył, że w gminie jest już ponad 100 wniosków złożonych do programu „Czyste Powietrze”.
– To nie jest mało. To 100 instytucji, gospodarstw, które przyłączyły się do programu i wyposażyły się w bardzo nowoczesne kotły grzewcze. Dzięki szkoleniom sołtysi będą mogli na spotkaniach sołeckich skutecznie przekazywać informacje o programie „Czyste Powietrze”, co na pewno pomoże w zachęcaniu mieszkańców do lepszego dbania o środowisko – powiedział wójt.
Program realizowany ma być do 2028 roku, a jego celem jest znaczne zwiększenie czystości powietrza w kraju.