Życie kilku osób udało się uratować, dzięki zgodzie na pobranie narządów, wyrażonej przez rodzinę zmarłego pacjenta, który trafił do szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Udało się to także zrobić dzięki pracy koordynatorów transplantacyjnych pracujących w lecznicy. To pierwsze pobrania w tej placówce od wielu lat. Do potrzebującego pacjenta trafiło m.in. serce.
Jak informuje Dariusz Tomulec, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, do pobrań nie dochodziło, głównie z powodu rezygnacji z pracy w 2016 roku poprzedniego koordynatora transplantacyjnego. Osoby pełniące te funkcje obecnie, czyli Grażyna Maluszczak i Magdalena Jakubowska już mogą mówić o pierwszych sukcesach.
– Życie kilku osób zostało uratowane, co daje im możliwość funkcjonowania przez wiele lat w dobrym komforcie – mówi Dariusz Tomulec. Nie byłoby jednak tego sukcesu, gdyby nie zgoda rodziny pacjenta, który zmarł. Dyrektor placówki podziękował najbliższym za te decyzję.
Bożena Kubicka dyrektor ds. medycznych szpitala w Ostrowcu podkreśla, że w pobranie narządów zaangażowany był duży zespół pracowników szpitala.
Rekordowy jeśli chodzi o liczbę pobrań jest obecny rok w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Rzecznik placówki, Anna Mazur Kałuża informuje, że śmierć pnia mózgu stwierdzono u 18 pacjentów, ale narządy pobrano od 13 z nich. W jednym przypadku na pobranie narządów nie zgodziła się rodzina, w pozostałych nie udało się tego zrobić ze względów medycznych.
Rzecznik podkreśla, że w przypadku każdego z dawców pobierane jest kilka organów, co pozwala uratować życie kilku osób.
Doktor Jacek Bicki, konsultant wojewódzki ds. transplantacji klinicznej podkreśla, że rośnie świadomość społeczna jeśli chodzi o możliwość pobierania organów. Dlatego ważna jest praca koordynatorów, którzy prowadzą rozmowy z najbliższymi zmarłych.
W lecznicy na Czarnowie, poza pobraniami organów przeprowadzane są zabiegi przeszczepu nerek. W tym roku udało się ich przeprowadzić 15. Nerki pobrano w szpitalach w Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej i Ostrowcu Świętokrzyskim.
Specjaliści podkreślają, że ważne jest, aby rozmawiać z rodzinami o swoich decyzjach, dotyczących przekazania organów do przeszczepu w sytuacji nagłej śmierci. Osoby, które nie chcą przekazać organów mogą zgłosić swoja decyzję do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.