Na ścianie 103. Batalionu Lekkiej Piechoty wchodzącego w skład 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej odsłonięty został mural upamiętniający najsłynniejszych żołnierzy okresu II wojny światowej naszego regionu.
To: major Henryk Dobrzański „Hubal”, płk Jan Piwnik „Ponury”, major Eugeniusz Kaszyński „Nurt” – patron 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz kapitan Stanisław Pałac „Mariański”.
Małgorzata Szlagowska, prezes fundacji „Nowa Przestrzeń”, która jest inicjatorem powstania muralu podkreśla, że prace nad artystycznym dziełem trwały prawie 4 lata.
– Myślę, że ściana podoba się mieszkańcom, a dowodem na to były przeprowadzone sondy i pozytywny odbiór tego dzieła sztuki – mówi prezes fundacji.
Ppłk Ireneusz Ślęzak, zastępca dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej podkreślił, że takie miejsca są ważne szczególnie w naszym regionie, który jest bogaty w wydarzenia historyczne, zaczynając już od powstania styczniowego.
– Ja uważam, że powinniśmy takie inicjatywy jak najbardziej wspierać, ale najważniejsze jest to, żeby żyć historią, bo Ci ludzie, który walczyli o naszą wolność, oddawali często najwyższą wartość, czyli życie – powiedział podpułkownik.
Obecna na uroczystościach Barbara Piwnik, bratanica mjr. Jana Piwnika „Ponurego” zaznacza, że taka sztuka jest bardzo ważna dla świadomości mieszkańców.
– Jest niezwykle ważne, by pamiętać o wszystkich, którzy stracili życie, ryzykowali życie, walcząc o wolność naszej ojczyzny. Ja bardzo cieszę się, że na tym muralu znaleźli się również inni partyzanci, to dużo znaczy dla historii regionu – mówiła.
Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zwrócił uwagę na znaczną liczbę młodych ludzi obecnych na uroczystości. Dodał, że mural jako sztuka i historia jednocześnie, na ścianie budynku 10. ŚBOT to idealne połączenie.
– Najważniejsze jest dzisiaj to, kogo upamiętniamy, czterech bohaterów Ziemi Świętokrzyskiej: „Ponurego”, „Nurta”, „Hubala” i „Mariańskiego”. To cztery wzorce, które dla mnie jako młodego harcerza były wspominane, o których pamięć musi pozostać na zawsze. Ja ciągle mam w głowie gawędy na Wykusie, gdy żołnierze, którzy walczyli u boku Ponurego wspominali jaka biła od niego niesamowita siła, energia, miłość do ojczyzny. Mieli przekonanie, że pójście w bój za takim dowódcą to zawsze walka w słusznej sprawie. Bohaterowie byli wzorcami, od których powinni czerpać przykład młodzi ludzie. Oby nigdy nie było sytuacji, która potrzebuje nowych bohaterów, ale warto pamiętać: „Si vis pacem, para bellum” – chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Pamiętajmy, że w kryzysowej sytuacji mamy na kim się wzorować – powiedział wiceminister.
Senator Jarosław Rusiecki podkreślił, że jeden z bohaterów przedstawionych na muralu, Eugeniusz Gedymin Kaszyński ps. „Nurt”, jest patronem 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
– To wydarzenie ma ogromne znaczenie edukacyjne dla wszystkich mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej. Na ścianie elewacji 103. Batalionu Piechoty Lekkiej mamy fragment bohaterskiej historii żołnierza Wojska Polskiego, który ryzykował swoje życie, a w przypadku Hubala i Ponurego – oddał swoje życie walcząc za niepodległość ojczyzny do ostatniej kropli krwi. Nasi bohaterowie, „Ponury”, „Mariański”, „Nurt” i „Hubal” zasługują, by żyć w pamięci i sercu każdego rodaka, bo właśnie im zawdzięczamy niepodległość ojczyzny – podkreślił senator.
Poseł Andrzej Kryj zauważył, że pamięć o bohaterach to podstawa, bo bez niej nie ma ani teraźniejszości, ani przyszłości.
– Osoby obecne na muralu związane są bardzo mocno z Ziemią Świętokrzyską, a w przypadku Jana Piwnika „Ponurego” z Ziemią Ostrowiecką, bo warto pamiętać, że to absolwent Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Każdy z tych czterech bohaterów charakteryzował się wspaniałymi cechami charakteru, które mogą być wzorcami dla nas, a szczególnie dla żołnierzy 10. ŚBOT. Warto patrzeć na ten mural i nigdy nie zapominać – mówi poseł.
Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyski dodał, że takie dzieła sztuki są niezwykle ważne, bo wpływają na ludzkie odczucia.
– Sztuka w przestrzeni publicznej daje dużo do myślenia i pomaga wyciągać wnioski. Spacerując tu, przy jednym z częściej uczęszczanych traktów w naszym mieście, wiele dzieci może spytać się starszych co przedstawia ten mural, a to z kolei jest świetnym impulsem do zainteresowania najmłodszych historią – powiedział wiceprezydent.
Dariusz Kaszuba, radny Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że to bardzo ważne dzieła graficzne, które dają do myślenia.
– Warto takie miejsca widzieć na co dzień w naszym otoczeniu. Nie jest to jedyny mural o charakterze patriotycznym w naszym mieście, warto przypomnieć, że na 150. rocznicę powstania styczniowego został namalowany mural przy rondzie Solidarności. Bardzo dobre są takie inicjatyw. Uważam, że pokazywanie takich bohaterów to bardzo dobry sposób oddziaływania na świadomość historyczną – mówi radny.
Ppor. Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zauważa, że rolą żołnierza jest również dbanie o historyczną pamięć.
– Bardzo nam miło, że fundacja, która jest twórcą i inicjatorem tej sztuki wzięła pod uwagę nasz obiekt. To bardzo ważne zarówno dla mieszkańców, jak i żołnierzy – podsumował.
Autorami muralu są artyści z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.