Spacery historyczne to kolejny sposób na świętowanie jubileuszu 400-lecia lokacji Starachowic. Młodzież ma okazję osobiście przekonać się, gdzie były początki Wierzbnika, bo tak do II wojny światowej nazywały się obecne Starachowice, poznać miejskie legendy i najważniejsze postaci związane z czterema wiekami historii miasta.
Pierwszy spacer odbył się w najstarszej części Starachowic. Zainteresowanych oprowadzała Aneta Marciniak, przewodniczka świętokrzyska i pasjonatka historii miasta:
– Przygotowałam ciekawostki, ploteczki sprzed lat, historie zamknięte w kamienicach i zaułkach Starachowic. Podczas wspólnych spotkań opowiem m.in o społeczności żydowskiej, która licznie zamieszkiwała Wierzbnik. Przypomnę postaci burmistrzów i innych zasłużonych dla Starachowic. Przejdziemy przed dawne więzienie, z którym związana jest postać Antoniego Hedy „Szarego”. W planach jest także przejście przez park miejski i do kopalni Herkules, która się nieopodal znajdowała.
Dzieciom najbardziej podobały się historie partyzanckie:
– Słuchałem o więzieniu z czasów II wojny światowej. Interesuję się historią tego okresu, więc mnie to zaciekawiło. Chciałbym kiedyś być taki jak „Szary”.
Projekt „Gramy na czas” organizowany jest przez Stowarzyszenie Promocji Talentów, Park Kultury i dofinansowane przez Urząd Miejski. W planie jest organizacja jeszcze kilku podobnych spacerów dla różnych grup.