W Końskich rozpoczął się montaż urządzeń, z których będą korzystały dzieci odwiedzające Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. W sumie zostanie zainstalowanych 18 stanowisk, przy których będzie można poznać niektóre zasady fizyki i logicznego myślenia.
SOWA rozpocznie działalność 20 października w wyremontowanym budynku dawanej stolarni w parku miejskim. Nadzorująca rozładunek Joanna Harczuk z Centrum Nauki Kopernik informuje, że w tym oddziale SOWY znajdzie się 18 różnych urządzeń do nauki logicznego myślenia. Muszą zostać rozmieszczone tak, by w czasie zabawy dzieci sobie nie przeszkadzały.
– Moją rolą jest rozstawienie eksponatów w taki sposób, żeby działały jak najlepiej, czyli niektóre muszą być odpowiednio oświetlone, inne potrzebują wyciemnienia. Dbam też o to, żeby był odpowiedni dostęp z każdej strony urządzenia i by dzieci sobie nie przeszkadzały.
Teraz animatorzy, którzy przyjadą pod koniec tygodnia będą szkolić przyszłych pracowników SOWY.
Burmistrz Krzysztof Obratański uważa, że z przyszłego centrum nauki dla dzieci korzystać będą nie tylko mieszkańcy Końskich, ale też sąsiednich województw łódzkiego i mazowieckiego.
Przed muzeum znajduje się nowy duży parking, na którym zmieści się kilka autobusów i kilkadziesiąt samochodów.
Sala o powierzchni 228 metrów kwadratowych będzie tymczasową lokalizacją SOWY. Docelowo, za 2 lata przeniesiona zostanie do muzeum zagłębia staropolskiego w Sielpi, które obecnie jest w trakcie remontu.
Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik przypomina że w każdej placówce jest wystawa i majsternia. Wystawa składa się z 25-28 eksponatów, w zależności od dostępnego miejsca i zawiera zestawy umożliwiające samodzielne eksperymenty.
– Jest obrotowy stolik, na którym obserwujemy jak toczą się obiekty o różnej masie i kształcie. Są kolorowe cienie powstające z mieszania różnych barw. Jest zjeżdżalnia, po której przedmioty poruszają się z różną prędkością. Wystawa umożliwia też samodzielne eksperymentowanie, bo można na różne sposoby podchodzić do wystawionych eksponatów – wyjaśnia.
Z kolei w majsterni, młodzi eksperymentatorzy mają do wykonania różne zadania. To miejsce warsztatowe ze stolikami i krzesełkami.
– W pudełkach znajdują się akcesoria oraz delikatne wskazówki, bo te zadania wymagają samodzielności, np. trzeba ułożyć wieżę, która musi utrzymać ciężką kulkę. Wieżę ułożyć można na bardzo wiele różnych sposobów – opowiada.
W województwie świętokrzyski działają już SOWY w Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Staszowie. Ostatnia z planowanych ma powstać w Końskich.