Pocztowcy z trzech województw: świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego, wspólnie obchodzili Dzień Łącznościowca. Uroczystość w Filharmonii Świętokrzyskiej zgromadziła przedstawicieli różnych działów firmy.
Święto ma swoje źródło w dawnej historii Polski. W 1558 roku, król Zygmunt August ustanowił stałe połączenie między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń. Ten fakt przypomniał dzisiaj prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.
– Początkowo poczta pełniła funkcję wymiany korespondencji w dyplomacji. Teraz mamy już pięć wieków doświadczenia w służbie Polakom. Byliśmy razem w najtrudniejszych momentach dziejowych. Kilka dni temu wspominaliśmy obronę Poczty Polskiej w Gdańsku, najmłodsza ofiara tej zbrodni, Erwinka miała tylko 10 lat. Pocztowcy brali udział także w powstaniu warszawskim i wielu innych wydarzeniach. Historia Poczty Polskiej jest nierozerwalnie związana z historią naszej Ojczyzny – mówił.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, gratulując pracownikom mówił, że z punktu widzenia państwa, praca pocztowców jest bardzo ważna.
– Poczta Polska jest wymieniana w jednym szeregu z takimi instytucjami jak Wojsko Polskie, koleje, czy polski przewoźnik lotniczy. To znaczy, że jesteście nieodzownym elementem państwowości. Historia waszej instytucji była pełna wyzwań i misji. Byli tacy, którzy chcieli „państwa teoretycznego” i pojawił się pomysł, by Pocztę Polską zamienić na kogoś innego. To na szczęście się nie udało, bo państwo musi mieć swoje organy, które mu służą – podkreślał.
Z kolei marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski wspominał pocztę przy ul. Sikorskiego w Skarżysku-Kamiennej, przy której się wychował.
– Pamiętam zapach tego miejsca, wóz konny, którym listy były przewożone na stację kolejową czy listonosza przynoszącego listy. Stąd moja pasja do zbierania polskich znaczków pocztowych, która przetrwała do dziś. Dziś przesyłam najserdeczniejsze życzenia, doceniając waszą pracę – mówił.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki zwracała uwagę na to, że Poczta Polska to ważny element budowania bezpieczeństwa kraju.
– Rząd Prawa i Sprawiedliwości inwestuje w Pocztę Polska i pocztowców, bo dzięki temu jesteśmy pewni, że nasze przesyłki bezpiecznie trafią w odpowiednie miejsce – mówiła.
Z kolei senator Krzysztof Słoń wskazywał, że łączność to strategiczna dziedzina dla kraju.
– Reaktywujemy urzędy pocztowe, powołujemy nowe placówki, to ważne elementy życia dotyczące łączności, także tej internetowej, są otaczane przez państwo kuratelą. Dziękujemy wszystkim pracownikom poczty, którzy na co dzień realizują usługi w zakresie łączności. Jako Prawo i Sprawiedliwość możemy być dumni, że utrzymaliśmy tego narodowego operatora i dzięki temu on pokazał, że dostając szansę potrafi się odnaleźć na tym rynku usług pocztowych i łącznościowych – podkreślał senator.
Listy gratulacyjne przesłali świętokrzyskim pocztowcom: minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.