Na pięć pozytywnych komentarzy w sieci przypadają dwa negatywne. Tak wynika ze statystyk. Naczelna Rada Adwokacka chce walczyć z hejtem w Internecie, dlatego od dziś świętokrzyscy adwokaci rozmawiają o cyberhejcie i cyberstalkingu z uczniami szkół w regionie.
Mec. Anna Sacharz–Czarnocka, koordynatorka akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo” podkreśla, że zainteresowanie inicjatywą jest duże. Do Naczelnej Rady Adwokackiej zgłosiło się kilkanaście szkół, zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych z regionu w których zajęcia poprowadzą adwokaci. To miedzy innymi placówki z Kielc i gminy Chęciny
Prawnicy chcą pokazać, że przed cyberhejtem można się bronić, można to zjawisko zwalczać. Prawniczka dodaje, że ofiary tego typu przestępstw powinny pamiętać, że nie są samotne, że są przepisy i procedury, które ich chronią.
– Jeśli nie ma reakcji, to takie zjawiska się rozrastają. Jeśli nie zrobimy nic, dajemy przyzwolenie sprawcy na dalszą tego typu działalność. Dlatego chcemy edukować dzieci, ale także rodziców. Można zgłaszać się do administratorów sieci i interweniować w sprawie zamieszczanych przez nich treści. Można też zgłaszać nieodpowiednie zachowania policji – przypomina Anna Sacharz-Czarnocka.
Adwokat podkreśla, że fałszywe oskarżenia zamieszczone w cyberprzestrzeni nie znikają. Osoby, które dopuszczają się przestępstw w sieci mogą odpowiadać za kilka czynów.
– To między innymi stalking, za który grozi nawet 6 lat więzienia. Do tego dochodzi zniewaga, zniesławienie, groźba karalna – przypomina prawniczka.
Anna Sacharz-Czarnocka radzi także, żeby ofiary przestępstw w internecie korzystały z pomocy specjalistów, którzy dyżurują przy telefonach zaufania, działających w różnych instytucjach.
Akcja „ Adwokaci rozjaśniają prawo” potrwa do końca października. Szkoły cały czas mogą się do zgłaszać w tej sprawie do Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach.