„Byśmy byli jedno” – to tytuł widowiska słowno-muzycznego, które w sobotę (7 października) odbędzie się na Świętym Krzyżu. Początek o godzinie 18.00. Spektakl opowiada historię Kościoła polskiego w czasach komunizmu.
Historia toczy się wokół działalności trzech czołowych postaci XX wieku – Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły oraz Franciszka Blachnickiego. Wydarzenie jest hołdem dla niezwykłych kapłanów, poprzez ukazanie ścieżki ich życia wobec trudów prześladowań reżimu komunistycznego.
Przez lata, komunistyczna bezpieka próbowała ingerować w sprawy polskiego Kościoła i skłócić ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na społeczeństwo. Na pierwszej linii frontu stali kapłani, którzy mieli największe znaczenie w kształtowaniu życia duchowego narodu.
Prymas Wyszyński chciał stworzyć alternatywę dla socjalistycznej wspólnoty świeckiej. To on zgromadził naród na Jasnej Górze, by odnowić śluby króla Jana II Kazimierza i to on zachęcił Polaków do świętowania Milenium Chrztu Polski.
Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, zorganizował duszpasterstwo akademickie, które stało się opozycją wobec powstających wówczas organizacji młodzieżowych popierających porządek socjalistyczny.
Franciszek Blachnicki był twórcą ruchu Światło-Życie, a wcześniej angażował się na rzecz trzeźwości i odnowy życia. Śmiało można powiedzieć, że ci trzej kapłani wpłynęli na polski model religijności po II wojnie światowej. To dzięki nim tkwi w Polakach głęboko zakorzeniona myśl chrześcijańska. Wyszyński, Wojtyła, Blachnicki – kapłani odważni, bezkompromisowi w sprawach bożych, niezłomni w walce o dobro i wolność rodaków. Kapłani, którzy bezgranicznie zawierzyli swoje życie Maryi i poświęcili się budowaniu wspólnoty – byśmy byli jedno.
Na scenie zaprezentują się: Kwartet Wokalny Floridus oraz solistka Agata Klimczak-Kołakowska. Scenariusz opracował aktor Leszek Zduń, który wspólnie z Magdaleną Glebą wcieli się w rolę narratora. Przedstawienie muzycznie oprawił Rafał Odrobina.
Widowisko Instytutu Pamięci Narodowej, przeplecione pieśniami i muzyką, ma skłonić do refleksji nad znaczeniem wolności, wartości duchowych i siły wspólnoty religijnej.