Poprawa bezpieczeństwa powodziowego i retencja wód opadowych – to główne cele budowy zbiornika wodnego na Kamiennej w Skarżysku-Kamiennej.
W środę (4 października) ogłoszono przetarg na wykonanie prac dokumentacyjnych. Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zaznaczył, że zbiornik będzie miał 100 hektarów powierzchni, pomieści 4 miliony metrów sześciennych wody i ochroni mieszkańców Skarżyska, ale także Wąchocka czy Starachowic przez zalaniem w czasie roztopów czy nawalnych opadów.
– Przetarg na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej tego zbiornika ma charakter europejski, to oznacza, że mogą w nim wziąć udział wszystkie firmy z europejskiego obszaru gospodarczego. Ta sama firma w ciągu 16 miesięcy będzie musiała opracować raport oddziaływania na środowisko. Jesteśmy w sąsiedztwie świętokrzysko-oblęgorskiego parku krajobrazowego na terenach Natura 2000. Raport pokaże, co można zrobić, by wybudować ten zbiornik, a jednocześnie nie ingerować za bardzo w przyrodę. Dopiero po uzyskaniu tych dokumentów będą mogły się rozpocząć prace przy budowie. W planach mamy również zainstalowanie tu małej elektrowni wodnej – tłumaczy.
Pierwsza dokumentacja dotycząca budowy zbiornika Bzin powstała w 1987 roku, wykonał ją Hydroprojekt i na jej podstawie można mówić o przyszłym kształcie zbiornika, choć nowa dokumentacja będzie uwzględniała zmiany w prawie i nowe wymogi retencyjne – mówi prezes Wód Polskich Krzysztof Woś.
– Szerokość zbiornika w zależności od ukształtowania terenu będzie wynosić od 200-800 metrów, średnia głębokość to 4 metry, przy zaporze do 7 metrów. Obszar zalania zajmie około 100 hektarów – mówi.
Marszałek Andrzej Bętkowski przypomniał, że plany wybudowania zbiornika były realizowane już wiele lat temu.
– Kiedy prezydentem Skarżyska była Roman Wojcieszek i powstawała trasa S7, to rzędna mostu w okolicach Góry Baranowskiej została specjalnie podniesiona po to, by możliwe było później zalanie terenu znajdującego się poniżej. Dla skarżyszczan to będzie bardzo ważny element zapewniający bezpieczeństwo powodziowe – mówi.
Przewodniczący zespołu koordynacyjno-eksperckiego do spraw budowy zbiornika Bzin na rzece Kamiennej Roman Wojcieszek przypomniał, że moment jest przełomowy dla tej inwestycji:
– Pierwsze plany budowy zbiornika powstawały jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. Teraz w Ministerstwie Infrastruktury przeanalizowane zostały te dokumenty, które już powstały. Nowa koncepcja planistyczna połączy wcześniej opracowane materiały ze współczesnymi wymaganiami – zaznacza.
Koszt budowy zbiornika Bzin szacowany jest na 110-120 mln zł, zakończenie realizacji planowane jest około 2030 roku.