Jest wiele źródeł, z których koła gospodyń wiejskich mogą czerpać środki na swoją działalność – mówiła podczas spotkania z przedstawicielami tych organizacji w Pokrzywnicy, w gminie Pawłów poseł Agata Wojtyszek.
– Od 2018 roku koła gospodyń wiejskich dostają wsparcie od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale jest także Instytut Promocji i Kultury Wsi Polskiej, który promuje tradycje wywodzące się z naszej wsi. Cieszy mnie, że mamy wiele sukcesów wśród kół, które pochodzą z gminy Pawłów. Na przykład, koło z Tarczku będzie reprezentować nas na ogólnopolskim konkursie „Bitwa Regionów”, a zespół Sołtyski odnosi sukcesy w zakresie teatru obrzędowego. To bardzo budujące, że koła gospodyń wiejskich pokazują, że można pięknie żyć na wsi, jednocześnie integrując społeczność – mówiła.
Wójt Marek Wojtas podkreślił, że na terenie gminy Pawłów działa aż 12 kół gospodyń wiejskich.
– Przez wiele lat działało tylko jedno KGW Szarotka w Szerzawach, ale potem utworzyły się kolejne w Brzeziu i Łomnie. Jednak dopiero po pojawieniu się środków z ARiMR, wiele osób zaczęło się zrzeszać. Członkami kół są także mężczyźni, a koła osiągają sukcesy zarówno kulinarne, jak i kulturalne. Dla nas najważniejszym zadaniem, jakie koła gospodyń wiejskich realizują, jest integracja społeczności danej wsi czy całej gminy. Możemy polegać na kołach, kiedy organizowane są jakiekolwiek wydarzenia. Jednocześnie my także staramy się wspierać koła gospodyń wiejskich. Wybudowaliśmy i wyremontowaliśmy kilka świetlic wiejskich, wyposażyliśmy je, aby jak najbardziej ułatwić im działalność – dodał.
Jednym z miejsc, w których działają koła gospodyń wiejskich w gminie Pawłów jest zabytkowy spichlerz w Pokrzywnicy. Budynek przez lata niszczał, ale dzięki środkom unijnym i zaangażowaniu konserwatora zabytków udało się przywrócić mu funkcje użytkowe.