Bieg Orląt, skierowany do dzieci w wieku dziewięciu lat po raz pierwszy odbędzie się w Kielcach. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 7 października.
Zapisy uczestników wciąż są przyjmowane. Bieg wpisuje się w XVIII Dni Lwowa. Ich organizator, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kresów Południowo-Wschodnich, Marian Orliński wyjaśnia, że bieg ma znaczenie symboliczne.
– Bieg Orląt adresowany jest do dzieci dziewięcioletnich, ponieważ najmłodszy uczestnik walk o polski Lwów w 1918 roku – Jurek Kukawski miał 9 lat, kiedy zginął. Dzieci pobiegną na dystansie 1421 metrów, jako upamiętnienie liczby walczących w obronie polskiego Lwowa a poległych przed ukończeniem 18. roku życia – podkreśla.
Impreza jest skierowana do dzieci – dziewczynek i chłopców urodzonych w 2014 roku. Rozpocznie się w sobotę, 7 października, o godz. 11.00. Start oraz meta będą przy muszli koncertowej w Parku Miejskim w Kielcach. Zapisy uczestników będą prowadzone niemal do samego końca. Biuro organizacyjne będzie działać na miejscu, od godz. 10.00. Limit startujących wynosi 150 osób.
Marian Orliński zapowiada, że przed startem zaplanowana jest krótka rozgrzewka oraz uroczysty Apel Pamięci. Podkreśla, że w tym biegu nie liczą się wyniki, bo na każdego uczestnika czeka pamiątkowy dyplom. Przewidziano także nagrodę dla szkoły, z której wystartuje najliczniejsza grupa uczniów.
– Może to być marsz, marszobieg. Chcemy upamiętnić te dzieci, Orlęta Lwowskie, które jako jedne z pierwszych wystąpiły w obronie polskiego Lwowa w listopadzie 1918 roku – podkreśla. Bieg odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych.
Wydarzenie zainauguruje XVIII Dni Lwowa. Marian Orliński przypomina, że impreza powstała, kiedy jeszcze w Kielcach żyła liczna grupa osób, które na kresach się urodziły lub miały korzenie kresowe.
– On ponad 30 lat działa u nas Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, natomiast 18 lat temu narodziła się idea, żeby wyjść do mieszkańców Kielc. Kresy w historii Rzeczpospolitej znaczyły bardzo wiele i pod względem ekonomicznym, i gospodarczym, i naukowym. Poprzez organizację Dni Lwowa chcemy przedstawiać Kresy jako kolebkę naszej kultury, tożsamości Rzeczpospolitej. Chcemy przybliżyć historię Kresów, dorobek kresowy – tłumaczy.
Także w sobotę, ale o godz. 18.00 w Pałacyku Zielińskiego wystąpi Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta rano”. Grupę tworzą polscy i ukraińscy artyści. Ich występ jest utrzymany w klimacie lat 20. i 30. XX wieku. Jeszcze są bilety na to wydarzenie i to jedyne wydarzenie biletowane w ramach tegorocznych Dni Lwowa.
Kolejne wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 9 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. O godz. 17.00 rozpocznie się wernisaż wystawy Zbigniewa Kasprzaka „Impresje kresowe”.
– Kolega Zbyszek jeździł ze mną na kresy i kiedy wszyscy uczestnicy wycieczki zwiedzali, on brał szkicowniki, rysował, malował, potem to przekładał na płótno. Tak pokazał nie tylko Kresy, ale także sięgnął po Wilno i Białoruś – wyjaśnia Marian Orliński. Dodaje, że po wernisażu będzie wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego. To jest pracownik Domu Spotkań z Historią w Warszawie, znakomity znawca Kresów, człowiek, który posiada chyba największy zbiór pamiątek związany z Kresami i mieszkańcami tych terenów. Ma ok. 10 tys. zdjęć, widokówek z tamtych okolic, z okresu międzywojennego. Ma przygotowanych około 300 różnych tematów, z którymi jeździ po całej Polsce i je prezentuje. U nas będzie opowiadał o Kijowie. Tytuł tego wystąpienia „Polscy budujący wielkość Kijowa”.
XVIII Dni Lwowa zakończą się w piątek 13 października, również w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Jak zapowiada Marian Orliński, o godz. 11.00 wykład wygłosi prof. Stanisław S. Nicieja.
– Pracownik Uniwersytetu Opolskiego, również znakomity gawędziarz, historyk, który się specjalizuje w tematach kresowych. Będzie opowiadał o Żółkwi i o hetmanie Żółkiewskim, który w 1610 roku zdobył Kreml. Obiecał, że przywiezie ze sobą kilka egzemplarzy książek, które pisze. Pan profesor będzie u nas po raz 15, jego wykłady cieszą się bardzo dużą popularnością. Wykład zawsze jest poparty prezentacją, filmami, zdjęciami – opisuje.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny.