Ciekawe prelekcje dotyczące wody i możliwość zwiedzania obiektów hydrotechnicznych – to jedne z atrakcji, które czekają na uczniów szkół podstawowych, biorących udział w projekcie Wód Polskich „Szkoła przyjazna wodzie – Aktywni Błękitni”.
Aby wziąć udział w akcji, przedstawiciele placówek edukacyjnych powinni wypełnić kartę zgłoszenia i przesłać ją na adres e-mailowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego.
Krzysztof Radoń, dyrektor naczelny Państwowego Gospodarstwa Wodnego w Krakowie informuje, że w poprzednim roku szkolnym, projekt realizowany był w Małopolsce. W tym roku, przedstawiciele instytucji postanowili rozszerzyć go o województwo świętokrzyskie. Jak dodaje dyrektor, to nauka przez zabawę.
– W ramach tych zajęć uczniowie uczą się jak dbać o wodę i dowiadują się dlaczego jest ona cenna. Będziemy rozmawiać o suszy i uczyć się jak gromadzić wodę – dodaje Krzysztof Radoń.
Nadinsp. Jarosław Kaleta, komendant wojewódzki policji w Kielcach zauważa, że wspólne działania poprawią bezpieczeństwo nad zbiornikami wodnymi.
– Bardzo ważna jest profilaktyka, w ramach której podejmujemy różne działania, aby uświadomić mieszkańcom regionu jakie niebezpieczeństwo może stwarzać nieodpowiednie zachowanie nad wodą – dodaje.
Nadbryg. Krzysztof Ciosek, świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach podkreślił, że bardzo cieszy go fakt, że przedstawiciele Wód Polskich wystąpili z taką inicjatywą.
– Akcja „Aktywni-Błękitni” wpisuje się w działania prewencyjne Państwowej Straży Pożarnej oraz wszystkich jednostek ochrony przeciwpożarowej. Chcemy dotrzeć do młodych ludzi z przekazem jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą nieodpowiednie zachowanie nad zbiornikami wodnymi – zaznacza Krzysztof Ciosek.
W piątek (6 października) strony podpisały porozumienie w urzędzie wojewódzkim w Kielcach. Akcja będzie prowadzona do końca roku szkolnego.