Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Tarczku w gminie Pawłów w najbliższą niedzielę (8 października) będzie reprezentowało województwo świętokrzyskie w ogólnopolskim finale Bitwy Regionów.
Przygotowywana przez panie potrawa o nazwie męcybuły wygrywała kolejno w eliminacjach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Teraz o laur pierwszeństwa powalczą w Lodowej Arenie w Tomaszowie Mazowieckim. Będą konkurować z 15 reprezentantami pozostałych województw. Członkinie Koła z Tarczku podkreślają, że potrawa była kilkakrotnie wypróbowana.
– Przepis mamy dopracowany. Męcybuły podamy z surówką z czerwonych buraków i kompotem. Mamy też gotowe nadzienie, które przygotowuje się z trzech rodzajów mięsa: drobiowego, wołowego i wieprzowego. Potrawę zrobimy na miejscu i przewieziemy do Tomaszowa już gotową, choć na początku planowałyśmy ją przyrządzić podczas konkursu, bo męcybuły najsmaczniejsze są świeże. Będą przygotowane z tegorocznych ziemniaków, uprawianych we własnym gospodarstwie – to jest element regionalny naszej potrawy. Z własnych ogródków są także zioła, których używamy do przyprawienia – opowiadają gospodynie.
Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Tarczku na Bitwę Regionów ma już gotowe stroje.
– Specjalnie na tę okazję mamy sukienki nawiązujące do stroju regionalnego, ale nie będzie to strój ludowy. Przygotujemy też nakrycie stołu, przy czym w Tomaszowie, inaczej niż na etapie powiatowym czy wojewódzkim, to my na tacy zanosimy potrawę do komisji – wyjaśniają gospodynie.
Męcybuły to rodzaj ziemniaczanych klusków. Legenda głosi, że były przygotowywane dla starszego pana, który nie miał już zębów i nie mógł gryźć twardego jedzenia. Przez to stał się tak zrzędliwy, że określono go męcybułą, a później nazwę przeniesiono na kluski, które przypadły mu do gustu.