Ciepła jesienna aura sprzyja grzybobraniu, jednak idąc do lasu trzeba być czujnym. Ciągle aktywne są żmije zygzakowate.
Kamil Kubicki, rzecznik Nadleśnictwa Barycz przypomina, że żmija jest zwierzęciem zmiennocieplnym i ciepłolubnym, dlatego można ją spotkać na polanach, trawnikach, czy innych nasłonecznionych miejscach. – Żmija zygzakowata szuka schronienia dopiero gdy temperatura spada poniżej 7-5 stopni Celsjusza – tłumaczy Kamil Kubicki.
Jak dodaje leśnik, gad ten chowa się na zimę w jamach większych zwierząt, pod konarami, czy zagłębieniami w ziemi. Trzeba jednak pamiętać, że żmija zygzakowata jest niebezpieczna dla ludzi. Nie atakuje niesprowokowana, ale może ugryźć, kiedy poczuje się zagrożona, na przykład gdy przypadkowo na nią nadepniemy.
– Żmija może nam zrobić krzywdę. Szczególnie niebezpieczna jest dla małych dzieci i osób starszych. Ugryzienie może spowodować nawet śmierć, dlatego należy niezwłocznie udać się do szpitala, by uzyskać remedium w postaci surowicy – mówi Kamil Kubicki.
Żmije to pożyteczne zwierzęta, które redukują liczbę szkodników. Ich głównym pożywieniem są gryzonie, owady, jaszczurki i płazy. Podobnie jak wszystkie gady w Polsce, żmija zygzakowata podlega częściowej ochronie gatunkowej.