Ponad 13 milionów złotych na kształcenie energetyków oraz podobną kwotę na przygotowanie do pracy spawaczy, dostaną szkoły w powiecie staszowskim. Powstaną tam dwa Branżowe Centra Umiejętności. Dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim dyrektorom szkół zostały przekazane symboliczne czeki.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty informuje, że Branżowe Centra Umiejętności to pomysł Ministra Edukacji i Nauki, który chce unowocześnić kształcenie zawodowe. W centrach będą się odbywały zajęcia praktyczne oraz egzaminy zawodowe. Oferta skierowana jest również do osób dorosłych, które chcą się przekwalifikować.
Spawaczy przygotuje do pracy Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie. Z kolei Branżowe Centrum Umiejętności kształcące energetyków powstanie w Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu. Stanisław Rogala, dyrektor placówki mówi, że dzięki ministerialnemu wsparciu do jego szkoły trafi nowoczesny sprzęt.
– Branżowe Centrum powstanie w starej części szkoły, która zostanie wyremontowana. Znajdzie się tam kilka pracowni, między innymi komputerowe, językowe, ale też 6 pracowni specjalistycznych, gdzie będzie sprzęt symulujący procesy zachodzące w elektrowni – zapowiada Stanisław Rogala.
Szkoła w zakresie kształcenia energetyków będzie współpracować z Elektrownią Połaniec. Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski podkreśla znaczenie rządowego programu tworzenia Branżowych Centrów Umiejętności.
– Dobrze wykształcona kadra, to gwarancja rozwoju każdej firmy, a przecież elektrownia w Połańcu jest potężnym zakładem, który potrzebuje dobrze wykształconych i przygotowanych pracowników – twierdzi Rafał Nowak.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że to kolejny projekt rządowy, który wspiera edukację.
– Polski rząd stawia również na umiejętności praktyczne, na to, żeby branże potrzebujące pracowników mogły funkcjonować. Temu służyć mają Branżowe Centra Umiejętności – mówi parlamentarzysta.
W naszym regionie powstać mają jeszcze przynajmniej dwa Centra – w Ostrowcu Świętokrzyskim i Kielcach. Ta liczba może się zwiększyć, bowiem obecnie trwa nabór dla samorządów i szkół chcących utworzyć takie jednostki. W całej Polsce ma ich być w sumie 120.